Zamknij

Grudziądzanka zamierza walczyć z dekomunizacją pomników

00:08, 07.03.2018 | ŁP
REKLAMA
Skomentuj

W Grudziądzu wraz z początkiem lutego zmieniły się nazwy czterech ulic. Taka sytuacja jest wynikiem wprowadzanej przez obecny rząd dekomunizacji. Niebawem wspomniany proces dosięgnie również pomniki. Radni Prawa i Sprawiedliwości w tym przypadku wskazują ten, który znajduje się na cmentarzu w Pieńkach Królewskich. Z taką decyzję samorządowców nie zgadza się mieszkanka naszego miasta, Zilia Tomaszewska. 

Grudziądzanka swoimi wątpliwościami podzieliła się z Konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. W odpowiedzi otrzymała pismo, w którym pojawiają się informacje o obowiązujących porozumieniach pomiędzy polską, a rosyjską stroną. 

- Traktat między Federacją Rosyjską a Rzeczpospolitą Polską o przyjaznej i dobro- sąsiedzkiej współpracy z 22.05.1992 r; Umowa między rządem Federacji Rosyjskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty z 25.08.1993 r oraz Umowa między Federacją Rosyjską i Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o miejscach pochówku i miejscach pamięci ofiar wojny i represji z 22.02.1994 r - czytamy w oświadczeniu przesłanym do mieszkanki naszego miasta. 

Pismo z konsulatu wraz z listem pani Zilia Tomaszewska rozesłała do różnych instytucji. 

- Otrzymali je prezydent, wojewoda oraz radni. Teraz czekam za odpowiedziami - mówi grudziądzanka. 

Dokumenty trafiły również do Urzędu Gminy, ponieważ cmentarz wraz z pomnikiem nie leżą już na terenie miasta, lecz wspomnianej gminy. 

Likwidacji pomnika żołnierzy radzieckich w Pieńkach Królewskich radni domagali się za pomocą złożonej na styczniowej sesji interpelacji. 

(ŁP)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

ZenekZenek

2 0

HIENY CMENTARNE!!!
Kiedy to się wszystko skończy???
Jak Wam "Wyznawcom" PIS-u nie wstyd!
OPAMIĘTAJCIE SIĘ! 10:18, 07.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone | 2018