Zamknij

Ogólnopolska Nagroda im.Janusza Pasierba dla Krzesimira Dębskiego

12:33, 24.09.2018 J.R Aktualizacja: 23:18, 24.09.2018
Skomentuj

Tegorocznym laureatem Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba został Krzesimir Dębski. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w sobotę, 22 września w Bazylice św. Mikołaja. Następnie odbyło się otwarte spotkanie w Muzeum.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, wiceprezydent Marek Sikora, Przewodniczący Kapituły Ogólnopolskiej Nagrody im. Pasierba i jednocześnie Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej Wojciech Cetkowski, inicjator Nagrody Marian Sołobodowski, pozostali członkowie Kapituły Nagrody i grudziądzanie.

Przypomnijmy, Kapituła Nagrody przyznaje ją co roku „za krzewienie wartości chrześcijańskich, patriotycznych, narodowych w kulturze polskiej”. Patron Nagrody - ksiądz profesor Janusz Pasierb to wybitny poeta, eseista, historyk sztuki, duszpasterz i nauczyciel. Swoją drogę kapłańską rozpoczął w roku 1952 w grudziądzkiej Farze, po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Nagrodę otrzymało już wielu znakomitych Polaków m.in. ks. Jan Twardowski, Stefan Stuligrosz, Ernest Bryll, Maja Komorowska, Anna Dymna, ks. abp. prof. Henryk Muszyński i Adam Bujak.

W tym roku odebrał ją kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent - Krzesimir Dębski. W początkowych latach swojej kariery Krzesimir Dębski zajmował się przede wszystkim jazzem. Jako lider zespołu jazzowego String Connection, koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zdobył uznanie i wielokrotnie był nagradzany: jako skrzypek, kompozytor, aranżer. Nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni. Później ograniczył działalność koncertową, poświęcając się twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych, koncertów instrumentalnych oraz utworów religijnych (także kilku oratoriów). Jest autorem muzyki do ponad 60 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną, i eksperymentalną. Laureat podjął również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje już kilkanaście tytułów. W latach 1995-1999 był członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. Pełnił również funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Za swą twórczą działalność otrzymał mnóstwo nagród i wyróżnień. Krzesimir Dębski ogromną wagę przywiązuje również do utrwalania historii. Jest autorem książki „Nic nie jest w porządku”, której treścią są tragiczne losy jego rodziny na kresach. (UM)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%