Zamknij

Kacper Bolewski z IV LO w Grudziądzu w finale

07:27, 10.04.2018 J.R Aktualizacja: 07:47, 10.04.2018
Skomentuj

15 kwietnia 2018 r., w Warszawie, odbędzie się uroczysty finał Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego, organizowanego przez Fundację Akademia Retoryki Igora Zalewskiego, pod patronatem MEN. Główna nagroda to 10 tys. zł; powalczy o nią dziesięciu finalistów.

Do konkursu zgłosiło się ok. 150 młodych ludzi z całej Polski. Spośród nadesłanych filmów z dwuminutowymi wystąpieniami, wybrano 10. „Finał Konkursu Retorycznego zapowiada się ekscytująco” - podkreśla Igor Zalewski, dziennikarz, felietonista, wydawca i fundator Akademii Retoryki, dodając, że dziesiątka finalistów prezentuje naprawdę wysoki poziom - „Mamy pewność, że nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych, ufundowana przez PKO Bank Polski, trafi w godne ręce” - zaznacza Zalewski. „Obawialiśmy się nieco, że impreza zostanie zdominowana przez młodzież z Warszawy, ale zupełnie tak nie jest. W finale nie ma ani jednej osoby ze stolicy, co nas zaskoczyło, jest za to sporo osób z małych miejscowości, co bardzo nas ucieszyło” - dodaje.

Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich dziesięciu wystąpień wybierze finałową trójkę, natomiast dwóch najlepszych finalistów powalczy, w trakcie debaty na wskazany przez Komisję temat, o nagrodę główną.

Wystąpienia finałowej dziesiątki będzie oceniało jury pod przewodnictwem Mariusza Zagórskiego, doktora nauk humanistycznych, filologa klasycznego, literaturoznawcy i wykładowcy w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego. W skład Jury wejdą także: Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Agnieszka Budzyńska-Daca, kierownik Zakładu Retoryki i Mediów Uniwersytetu Warszawskiego; Aneta Wrona, trenerka Akademii Retoryki; Radosław Czekan, półfinalista Uniwersyteckich Mistrzostw S?wiata w Debatowaniu (EFL), se?dzia mie?dzynarodowy i krajowy formatu brytyjskich debat parlamentarnych oraz Piotr Podstawek, przedstawiciel PKO Banku Polskiego - głównego Partnera Konkursu.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, powstał on z myślą, żeby „rozkręcić” wśród młodzieży modę na swobodne, ładne i efektowne mówienie po polsku; zachęcić młodych ludzi do dbałości o język ojczysty, nauczyć sztuki dyskusji i skutecznej argumentacji, a także przekonać, że umiejętności krasomówcze pomagają w realnym, niewirtualnym życiu - bo nawet twórca start up’a musi przekonać potencjalnego inwestora do swojego pomysłu.

Do finału zakwalifikowali się: Maria Bendykowska z X LO w Toruniu, Adam Błaszczak z Niepublicznego LO w Pleszewie, Kacper Bolewski z IV LO im. Kazimierza Wielkiego w Grudziądzu, Karolina Duda z I LO im. E. Romera w Rabce-Zdroju, Dawid Hamera z II LO im. Mieszka I w Szczecinie, Kamil Jastrzębski z Zespołu Szkół Chemicznych im. I.Łukasiewicza w Bydgoszczy, Anna Kulak z LO im. M. Skłodowskiej Curie nr 1 w Suchej Beskidzkiej, Kamil Oleszkiewicz z Publicznego LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio w Zabrzu, Filip Spychała z VII LO im. A Mickiewicza w Poznaniu oraz Kacper Waksmański z II LO im. E.Plater w Sosnowcu

Ogólnopolski Konkurs Retoryczny objęła swoim patronatem Minister Edukacji Narodowej.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%