Zamknij

Przedsiębiorca z JDG na zwolnieniu chorobowym – co warto wiedzieć?

12:50, 07.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:50, 07.05.2024
pixabay pixabay

Każdego przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) może wykluczyć z bieżącej pracy choroba. Wiąże się to z utratą zysków, dlatego warto sprawdzić, czy jest możliwe w takim przypadku uzyskanie zasiłku chorobowego i ile on wynosi, jakie kryteria trzeba w związku z tym spełnić oraz co wolno, a czego nie wolno robić w trakcie zwolnienia lekarskiego, żeby nie narazić się na potencjalne problemy ze strony ZUS-u.

Prawo do zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy na JDG

Zasiłek chorobowy na JDG może otrzymać każdy przedsiębiorca, który opłaca dobrowolną składkę chorobową do ZUS-u. Jej wysokość to 2,45% podstawy wymiaru. Istotne jest to, że takie świadczenie przysługuje dopiero po upływie 90 dni opłacania składek. Tak więc osoba, która założyła działalność gospodarczą, np. 1 marca 2024 roku środki z ZUS-u uzyska dopiero przy pójściu na L4 od 1 czerwca 2024 r. Wcześniejsze choroby wykluczające z pracy, nie dają możliwości pobierania zasiłku przez przedsiębiorcę. Ustawodawca takie rozwiązanie uzasadnił tym, że karencja jest potrzebna, aby prowadzący JDG już w pierwszym miesiącu pracy nie odchodzili na wielomiesięczne urlopy chorobowe, korzystając przy tym ze świadczeń z budżetu państwa.

Zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim w JDG

Przedsiębiorca, który przebywa na zwolnieniu lekarskim związanym ze swoją chorobą, nie może podejmować innej działalności zarobkowej. Zabronione jest także w tym czasie prowadzenie bieżących spraw swojej firmy. Gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych w razie kontroli zauważy, że przedsiębiorca wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem, może po niej odebrać lub wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego. Istotne jest to, że na L4 na samozatrudnieniu nie można wykonywać pracy zarobkowej nawet w niewielkim zakresie. Jak przekonuje bowiem ZUS, zwolnienie lekarskie służy powrotowi do zdrowia, a nie pracy. Każdy przejaw aktywności zawodowej w tym okresie może zostać uznany za nieprawidłowe korzystanie z L4. W praktyce dopuszczalne jest wówczas jedynie dopełnianie kwestii finansowych lub podpisywanie dokumentów, które nie wiążą się bezpośrednio z zarobkami (np. podpisanie faktury, wykonanie opłat za media firmowe, itd.)

Co zrobić, żeby uzyskać zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy i jakie są stawki?

Otrzymanie przez przedsiębiorcę zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy, jest możliwe po złożeniu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wypełnionego formularza ZUS Z-3b. Można dokonać tego zarówno osobiście, jak i online na PUE ZUS. Jeśli chodzi natomiast o elektroniczne zwolnienie lekarskie od lekarza, trafia ono do ZUS-u automatycznie, tuż po wystawieniu dokumentu. Zasiłek chorobowy jest z kolei wypłacany przedsiębiorcy niezdolnemu do pracy, w terminie do 30 dni od daty otrzymania dokumentów bądź do 30 dni od momentu opłacenia składki chorobowej. Wysokość świadczenia jest z kolei zależna od podstawy wymiaru składek. To 80% kwoty będącej podstawą wynagrodzenia. Istotne jest jednak to, że w okresie opłacania ZUS-u preferencyjnego zasiłek może być znacznie niższy.

Wysokość zasiłku chorobowego przedsiębiorcy w JDG zależy od podstawy wymiaru składek. Jest nią średnia podstawa wymiaru składek z ostatnich 12 miesięcy, pomniejszona o wskaźnik w wysokości 13,71%. Miesięczna kwota zasiłku chorobowego to 80% tak wyliczonej podstawy, a gdy choroba przypada na okres ciąży – 100%. Istotne jest to, że za każdy dzień choroby przysługuje przedsiębiorcy 1/30 tak obliczonej kwoty. Należy ponadto pamiętać, że od kwoty zasiłku potrącana jest jeszcze zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 18%.

Aby prawidłowo rozliczyć zwolnienie lekarskie przedsiębiorcy w JDG, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Takie usługi księgowe oferuje m.in. Biuro rachunkowe z Łodzi. Dzięki specjalnemu panelowi online do wymiany danych, możliwe jest szybkie załatwienie wielu spraw, w tym zwolnienia lekarskiego, bez względu na miejsce prowadzenia JDG.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%