Zamknij

GLC-SX-MMD ? konwerter łączący urządzenia ze światłowodem

13:05, 09.10.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 13:06, 09.10.2018

Budując sieć wewnętrzną warto pamiętać o elementach, które zagwarantują szybką i stabilną pracę. Jednym z nich jest konwerter przemysłowy. O czym jeszcze należy pamiętać?

Ethernet ma ponad 40 lat

Ethernet to najpopularniejszy standard w sieciach lokalnych. Opracował go Robert Metcalfe w Xerox PARC, czyli ośrodku badawczym firmy Xerox. Po raz pierwszy opublikowano go w roku 1976. Ethernet bazuje na idei węzłów podłączonych do wspólnego medium, wysyłających i odbierających za jego pomocą specjalne komunikaty. Sieci oparte na tym standardzie łączą parametry czasowe, format komunikatu, proces transmisji oraz reguły obowiązujące przy ich projektowaniu. W historii powstały cztery standardy technologii Ethernet. Najnowsza nosi nazwę IEEE 802.g LLC. Z upływem lat zmianie ulegały także możliwości przepustowe łączy. Na początku było to zaledwie 3 MB/s. Kolejne modernizacje standardu umożliwiły wzrost prędkości. W latach 80. Ethernet pozwalał na przesyłanie danych w standardzie 10 Mb/s. W 1995 roku po raz pierwszy w strukturze Ethernetu uwzględniono światłowód. Możliwa prędkość transferu wzrosła wówczas do 100 Mb/s. Trzy lata później był to już 1 Gb/s. Obecnie Ethernet może działać z prędkością nawet 100 Gb/s. Jednak w domach oraz małych firmach dopiero teraz coraz częściej wykorzystuje się standard 10 Gb/s. Jest to związane z ekspansją internetu światłowodowego oraz dostępnością technologii dla przeciętnego użytkownika. Na rynku pojawiają się płyty główne obsługujące tego typu standard, nie brakuje też niezależnego sprzętu w postaci kart sieciowych, czy routerów.

GLC-SX-MMD kluczem do sprawnej i szybkiej sieci

Budowę sieci wewnętrznej musimy zacząć od skompletowania odpowiedniego sprzętu. Żeby nasz Ethernet działał z prędkością 10 Gb/s, nasze komputery muszą być wyposażone w karty sieciowe obsługujące ten standard. Poza tym będziemy potrzebowali router, który nie tylko udźwignie wysoką prędkość, ale także połączy ze sobą wszystkie urządzenia. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, możemy dokupić switch, czyli przełącznik sieciowy. Najpopularniejsza w domach i małych biurach jest typologia gwiazdy. W tym rozwiązaniu kabli jest tyle, ile urządzeń chcemy podłączyć do sieci. Ważne jest to, że wszystkie kable zbiegają się w jednym punkcie, którym jest najczęściej wspomniany przełącznik sieciowy. Do stabilizacji sieci posłużą nam konwertery Cisco GLC-SX-MMD. Dzięki nim połączymy kable miedziane ze światłowodowymi. Konwerter ten dostosuje pracę do naszych potrzeb, co ułatwi autonomiczną pracę sieci. Dzięki temu każde stanowisko będzie mogło równie szybko przesyłać dane.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%