Zamknij
REKLAMA

70 ton odpadów zebranych w weekend w Grudziądzu

10:55, 19.09.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

W miniony weekend mieszkańcy Grudziądza sprzątali Świat. W ramach obchodów zorganizowano wiele akcji promujących segregację odpadów oraz ekologiczny tryb życia. Zorganizowano również zbiórkę odpadów wielkogabarytowych i innych śmieci.

W wyniku tych akcji zebrano naprawdę duże ilości śmieci. Otrzymaliśmy podsumowanie od organizatorów tych akcji.

Miejski Zakład Komunikacji oraz Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego tylko w minioną sobotę, 15 września łącznie zebrał:

  • elektroodpady - 180 kg,
  • makulatura - 400 kg,
  • nakrętki - 500 kg,
  • odpady pozostałe - 3100 kg.

MPGN oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa w dniach 14-16 września wyznaczyła kilkanaście punktów zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Zebrane ilości są imponujące:

  • gabarytów - 53470 kg
  • elementów ze zużytego sprzętu Elektrycznego - 6160 kg
  • opon z samochodowych - 4780 kg
  • opon od ciągników - 80 kg
  • odpadów zmieszanych - 760 kg

Widać z ilości zebranych odpadów, że takie akcje są potrzebne. Należy tylko zwrócić uwagę na większą koordynację działać miasta z innymi podmiotami, które chcą organizować takie akcje. Brak współpracy w tym przypadku doprowadził do powstania przez kilka dni „dzikiego wysypiska śmieci”.

Miejsce zgromadzenia odpadów można uznać, że jest to „dzikie wysypisko”, jednak po dokonanej analizie wynika, że miejsce to zostało wybrane przez okolicznych mieszkańców, ze względu na lepsze warunki logistyczne i mniejszą odległość dla wielu osób niż do punktu na targowisku przy ul. Paderewskiego oddalonego o ponad 100 metrów i przygotowanego przez MPGN i SM, gdzie były zbierane w ten weekend odpady wielkogabarytowe.

W punkcie przy ul. Poniatowskiego, gdzie zalegają odpady w sobotę tj. 15 września br. znajdował się również kontener na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który pojawia się cyklicznie w tym miejscu, co dwa miesiące na zlecenie Urzędu Miejskiego.

Należy podkreślić, że w tym miejscu, gdzie zalegały odpady (zostały już posprzątane) wcześniej wielokrotnie znajdował się kontener na sprzęt elektryczny, jednak nie pojawiały się inne odpady, jak w tym przypadku, co potwierdza, że „dzikie wysypisko” w tym miejscu jest zjawiskiem incydentalnym. W związku z tym, że mogą to być odpady nie tylko pochodzące z zasobów MPGN i SM miejsce to zostało posprzątane na zlecenie Urzędu Miejskiego.

Osoby przywożące/przynoszące  odpady potwierdziły na pytanie przedstawiciela Urzędu , że myślały że jest to punkt MPGN-u  i Spółdzielni Mieszkaniowej - bo mieszkają w ich zasobach.  Pojawiły się też osoby spoza miasta - mamy nadzieję, że sprawców podrzucania odpadów spoza miasta ustali Straż Miejska. - mówi Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy - Urząd Miejski w Grudziądzu

Na szczęście Urząd Miasta szybko podjął działania w tej sprawie i „dzikie wysypisko” zostało uprzątnięte.

Z ilości zebranych odpadów widać, że jest potrzeba organizowania takich akcji. Im więcej zbierzemy tego typu odpadów we własnym zakresie tym mniej ich będzie w miejscach do tego nie przeznaczonych. Często mieszkańcy mają problem z takimi odpadami i podrzucają je pod pojemniki ze śmieciami lub w inne lokalizacje, generując przez to koszty dla zarządców budynków. Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządków w gminach obowiązek ten należy do Gminy Miasto Grudziądz. - mówi Joanna Maćkowiak kierownik BOM z MPGNu.

Mieszkańcy również sami podejmowali różne działania i akcje zbierając śmieci w różnych częściach miasta i pobliskich lasach. Jedną z takich akcji było sprzątanie kanału Trynka, którą zorganizował Fabian Purwin. W ramach niej zebrano ponad 1000 butelek z dna kanału.

 

(J.R)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

mieszkaniecmieszkaniec

0 0

70 ton, a miasto 4 tony o co tutaj chodzi. UM działa tylko pozornie? 20:51, 19.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

0 0

urzędnikom nie zależy pomocy mieszkańcom, dbają o swój tyłek tylko 21:39, 19.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone