Zamknij
REKLAMA

Jakim sprzętem grudziądzcy policjanci mierzą prędkość

13:38, 05.12.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Zdarza się, że kierowcy zatrzymani przez policjantów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości podważają wyniki pomiarów. Nieprzemyślane czasem decyzje są efektem krążących mitów dotyczących wykonywanych przez funkcjonariuszy pomiarów. Policjanci z Grudziądza pragną przybliżyć kierowcom jak wygląda ich praca w tym obszarze i jakim sprzętem dysponują.

Policjanci z Grudziądza do pomiarów prędkości wykonywanych w sposób statyczny wykorzystują cztery mierniki laserowe. Funkcjonariusz każdorazowo przed rozpoczęciem pracy z urządzaniem wykonuje kilka testów mających na celu potwierdzenie prawidłowości działania urządzenia. Jednym z testów jest sprawdzenie poprawności działania przyrządów celowniczych. Pozytywnie wykonany test daje całkowitą pewność, że zmierzona prędkość dotyczy wybranego przez operatora pojazdu. Miernik emituje punkt celowniczy, który w trakcie pomiaru policjant sterujący urządzeniem umieszcza na pojeździe, którego prędkość zamierza zmierzyć. Pomiar wykonywany jest w ułamku sekundy. Operator ma możliwość zmierzenia prędkości jazdy dowolnego samochodu jadącego w rzędzie innych.

Nowoczesne policyjne urządzenia pomiarowe mogą pracować w dużym zakresie temperatur, używane są więc zarówno w upalne jak i mroźne dni. Do użytkowania nie ma przeciwskazań ze strony elementów infrastruktury. Laserowe mierniki mają duży zasięg działania i możliwość wybory trybu pracy dotyczącego kierunku jazdy mierzonych pojazdów, przybliżanie – oddalanie. Urządzenia umożliwiają odczyt upływu czasu od momentu ujawniania wykroczenia oraz odległości z jakiej wykonany był pomiar.  

Najnowszym miernikiem do pomiaru prędkości w grudziądzkiej jednostce jest urządzenie umożliwiające rejestrację obrazu i parametrów pomiaru. To obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie na rynku umożliwiające późniejsze odtworzenie zarejestrowanych wykroczeń. Policjanci wykorzystują także możliwości techniczne tego miernika do rejestracji innych wykroczeń nie związanych z nadmierną prędkością. Materiał video stanowi bardzo dobry materiał dowodowy w sądach.

Należyte wyszkolenie policjantów w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi urządzeń gwarantują, że wykonywane pomiary są precyzyjne i nie powinny budzić wątpliwości wśród osób, które zostaną przyłapane na tym wykroczeniu. (policja.pl)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone