Zamknij
REKLAMA

Czy grudziądzanie dbają o sylwetkę? Odpowiada Cezary Brak

18:16, 05.01.2019 | S.K
REKLAMA
Skomentuj

Trener personalny jest zawodem, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Często słyszymy, że z jego usług korzystają bogacze, gwiazdy i celebryci. Tymczasem to nie takie trudne i skomplikowane, aby również zwykli ludzie mogli zadbać o swoją sylwetkę z pomocą trenera personalnego. Sprawdziliśmy jak sytuacja przedstawia się w Grudziądzu. Wywiadu udzielił nam Cezary Brak, trener w UP Fit Grudziądz, który już wkrótce otworzy swój drugi punkt w naszym mieście. 

Redakcja: Czy bycie trenerem personalnym w naszym mieście jest opłacalne?

Cezary Brak: Zawsze odradzałem zostanie trenerem osobom, które patrzą na ten zawód wyłącznie przez pryzmat pieniędzy. Trenowanie bowiem to coś więcej niż tylko praca. Zdrowy, aktywny tryb życia jak i trening sam w sobie musi być pasją, jaką trzeba zarazić osoby, które zgłaszają się po pomoc. Profesjonalny trener pomaga zmienić nie tylko naszą sylwetką, ale głównie sposób myślenia. Jest jednocześnie psychologiem oraz motywatorem. Posiada ogromną wiedzę na temat anatomii i ludzkiego ciała, ale również wie jak zachęcić osoby w różnym wieku i o różnej kondycji do ćwiczeń w klubie fitness.

Redakcja: W czym dokładnie może pomóc trener personalny i co należy do jego zadań? 

Cezary Brak: Już dawno minęły czasy, kiedy trener był wyłącznie osobą, która ustalała plan treningowy oraz demonstrowała prawidłową technikę wykonywania ćwiczenia. Branża fitness w Polsce od wielu lat dynamicznie się rozwija, a z nią również zadania stawiane przed trenerami. Głównym zadaniem jest wsłuchanie się w potrzeby podopiecznych, poznanie potrzeb i pomoc w ich realizacji. Motywacja do ćwiczeń i bezpieczeństwo to podstawa, ale trener przede wszystkim pomaga odnaleźć satysfakcję z życia zmieniając nasze myślenie o życiu. Bardzo często zadaję osobom przychodzącym na moje zajęcia pytanie co chcą osiągnąć poprzez ćwiczenia ze mną. Wtedy rozpoczyna się żonglerka partiami ciała. Chcemy mieć zgrabniejsze pośladki, smuklejsze uda. Chcemy być silniejsi, posiadać lepszą kondycję, albo po prostu zwiększyć wydolność naszych organizmów. Zapominamy jednak co tak naprawdę jest najważniejsze – abyśmy byli zadowoleni ze swojego ciała.

Redakcja: W jakim przedziale wiekowym najczęściej są grudziądzanie, którzy decydują się na trening pod nadzorem trenera?

Cezary Brak: Nie ma żadnej reguły i Grudziądz nie odbiega w tej kwestii od innych metropolii. Dotyczy to zarówno płci jak i wieku. Na zajęcia przychodzą zarówno bardzo młodzi ludzie jak i osoby, które są już w dojrzałym wieku. Zawsze jednak powtarzam, że wiek to tylko liczba. Liczy się cel jaki przyświeca przyjściu do klubu fitness. Coś decyduje o tym, że kupujemy swój pierwszy w życiu karnet na siłownię. Jest to dla nas przełomowy moment. I nie ważne czy pokonamy swój pierwszy kilometr na bieżni mając lat 60 czy wykonamy prawidłowy przysiad mając lat 18 to ważne jest to, że zdecydowaliśmy się zmianę stylu swojego życia.

Redakcja: Czy treningi personalne to sensowny pomysł na zadbanie o sylwetkę i zdrowie?

Cezary Brak: Każdy dzień jakiejkolwiek aktywności to sensowny pomysł, ponieważ przybliża nas do konkretnego celu. Należy jednak pamiętać, że nie możemy ślepo patrzeć w ten cel, bo łatwo jest się po drodze potknąć. Kluczową kwestią jest znalezienie osoby, która pomoże nam w zadbaniu o zdrowie i wywalczenie wymarzonej sylwetki. Wskaże drogą, którą należy podążać. Wspólne treningi oczywiście są idealnym rozwiązaniem, ale często sensownym pomysłem jest również odłożenie po 20 latach pilota od telewizora i wyjście z wnukami na spacer. Pamiętać należy, że doba ma 24 godziny, a z trenerem spotykamy się często tylko przez 60 minut. Możemy wykonać najlepszy trening życia, ale jeżeli nie zmienimy swoich złych nawyków, również żywieniowych, to nawet najlepszy trener nie zmieni za nas naszej sylwetki.   

Redakcja: Czy okres poświąteczny i noworoczny sprzyja większej ilości osób chcących zadbać o swój wygląd lub/i zdrowie?

Cezary Brak: Okres noworoczny jest symbolem zmian. Niestety często jest to tylko okres postanowień, a nie czas na faktyczną zmianę stylu swojego życia. Jeżeli ktoś chce zmienić cokolwiek to nie musi czekać do nowego roku, nowego miesiąca czy do najbliższego poniedziałku. Podpowiem, że najlepszym okresem na zmiany jest „teraz”. Wszystkie nasze marzenia mogą się spełnić, o ile będziemy mieć odwagę, by do nich dążyć.

(S.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone