Zamknij

Śliska sprawa w Grudziądzu. Kto odśnieża chodniki?

20:05, 11.01.2019 | S.K
REKLAMA
Skomentuj

Za nami pierwsze większe opady śniegu. Zapewne najbardziej ku uciesze dzieci, które korzystały z białego puchu jeżdżąc na sankach czy lepiąc bałwana. Niestety choć śnieżny krajobraz w niektórych zakątkach naszego uroczego miasta wyglądał bajkowo pojawiła się też krytyka. Krytyka mieszkańców, która dotyczyła odśnieżania chodników i przystanków autobusowych. Albo braku odśnieżenia, co pokazało wiele zdjęć na portalach społecznościowych. Obfite opady śniegu potrafiły utrudnić życie mieszkańców Grudziądza. Zwłaszcza osób niepełnosprawnych czy ludzi starszych. Postanowiliśmy o wyżej opisaną sytuację zapytać grudziądzki Zarząd Dróg Miejskich. Udało nam się ustalić, że odśnieżanie chodników leży w obowiązku firmy Freeway, która została wyłoniona w drodze przetargu. Zostaliśmy zapewnieni, że prace  rozpoczęto  już w nocy zaraz po opadach.

Ponieważ śnieg padał z przerwami na efekt całkowitego odśnieżenia trzeba było poczekać kilkanaście godzin. W pierwszej kolejności odśnieżane są chodniki na wzniesieniach oraz główne ciągi komunikacyjne, dojścia do szkół itp. Oczywiście firma odśnieżająca  odśnieża sukcesywnie rejonami , aby zachować logiczny ciąg.    – tłumaczy Pani Mirosława Langowska z ZDM

Jednocześnie w odpowiedzi poinformowano nas, że przystanki autobusowe leżą  w gestii Urzędu Miasta, a konkretnie Wydziału Transportu.

No cóż, od poniedziałku prawdopodobnie z nieba posypie się znowu biały puch. I pewnie znowu najbardziej ku uciesze dzieci, które rozpoczynają dwutygodniowe ferie zimowe. Mieszkańcy Grudziądza, którzy po obfitych opadach śniegu muszą dotrzeć do pracy czy załatwiać w mieście różne sprawy  raczej tacy szczęśliwi już nie będą. Jesteśmy ciekawi Waszej opinii w poruszonym temacie. Macie „pamiątkowe” zdjęcia z naszego zaśnieżonego Grudziądza?

Warto wiedzieć, że odpowiedzialność za odśnieżanie poszczególnych części drogi należy do różnych instytucji. Chociażby za drogi krajowe i autostrady odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Drogami wojewódzkimi opiekuje się zarząd województwa. W gestii zarządu powiatu leżą drogi powiatowe. Drogi w gminie podlegają odpowiedzialności wójta, burmistrza lub prezydent miasta. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja dróg wewnętrznych: (drogi na osiedlach mieszkaniowych, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, drogi obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, dworcami autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe) w tym przypadku odpowiada zarządca nieruchomości lub terenu, na którym droga jest położona.

(S.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone