Zamknij
REKLAMA

Co dalej z Pakietem Glamowskiego? Prezydent czeka na pomoc rządu

13:19, 11.12.2019 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Czy szumnie zapowiadany kilka miesięcy temu Pakiet Glamowskiego, który miał uratować finanse miasta jest realizowany?

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski pod koniec maja br. przedstawił plan naprawy finansów miasta, który od swojego nazwiska nazwał Pakietem Glamowskiego.

Jednym z elementów Pakietu Glamowskiego było utworzenie Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego, którego zadaniem głównym było pozyskanie kredytu w wysokości 240 mln zł, a zabezpieczeniem spłaty miały być udziały w spółkach miejskich.  Od głosowania nad uchwałą o powołaniu holdingu minęło kilka miesięcy, a do dzisiaj nie wiemy, jakie spółki wejdą w jego skład.

Czym zajmuje się holding?

Takie pytania zadali radni podczas posiedzenia komisji rewizyjnej, na którą została zaproszona Prezes Zarządu Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego Małgorzata Kosińska. Poinformowała ona radnych, że prace związane z pozyskaniem kredytu w wysokości 240 mln zł zostały wstrzymane, a działania holdingu ograniczają się do spraw organizacyjnych nowej spółki. Póki co holding generuje koszty i kolejne miejsca pracy, gdzie zatrudnienie znalazł były prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Kasprzak, były szef obecnego prezydenta Grudziądza, Macieja Glamowskiego.  

Już samo ogłoszenie Pakietu Glamowskiego naraziło miasto na wielomilionowe straty. Podczas sesji 19 czerwca padło pytanie, kto jest odpowiedzialny za fakt wypowiedzenia umowy pożyczki przez MW Trade dla szpitala. Dlaczego MW Trade wypowiedział umowę? Są dwa powody. Jednym z nich jest fakt przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego. Prezydent i jego prawnicy nie doczytali umowy pożyczki szpitala z MW Trade, w której jest zapis, że takie przekształcenie może być przesłanką do wypowiedzenia umowy. Drugi powód to brak przedłużenia cesji wierzytelności, aby utrzymać „niskie” oprocentowanie pożyczki.

Prezydent oraz dyrektor szpitala wspólnie obciążyli odpowiedzialnością za to byłego dyrektora Jarosława Borynia.

Dlaczego nie zgłosili tego faktu do prokuratury? Mają taki obowiązek. Jeżeli mówią prawdę, to były Dyrektor szpitala nie dopełnił swoich obowiązków i naraził szpital na wielomilionowe straty, za co grozi odpowiedzialność karna. (art. 231 kk)

Nie zgłosili tego faktu do prokuratury, ponieważ nie mówią prawdy. Kłamie zarówno prezydent jak i ówczesny Dyrektor szpitala, Piotr Drzymalski. Redakcja Grudziadz365.pl dotarła do dokumentów potwierdzających, że Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski już w lutym wiedział, że MW Trade domaga się podpisania cesji wierzytelności na kontrakcie z NFZ. Dyrektor szpitala  Piotr Drzymalski o tym fakcie dowiedział się zaraz po mianowaniu, czyli też w lutym 2019r. Było to kilka miesięcy przed wypowiedzeniem pożyczki przez MW Trade. Brak decyzji w tej sprawie prezydenta oraz dyrektora szpitala jest ewidentnym niedopełnieniem przez nich swoich obowiązków, co skutkuje wielomilionowymi stratami dla szpitala oraz budżetu miasta. Przypominamy, że na spłatę wypowiedzianego kredytu szpital pozyskał kolejną pożyczkę z parabanku BFF (Magellan), w której prowizja to kolejne miliony złotych. Sprawę bada Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Po czasie dowiadujemy się również, że decyzja o przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego może mieć kolejne negatywne konsekwencje. W podobnej sytuacji finansowej są bowiem inne szpitale w Polsce, a decyzja Trybunału Konstytucyjnego, że samorządy nie powinny spłacać długów szpitali zmusi rząd do ich oddłużenia. Niestety prywatyzacja Regionalnego Szpitala Specjalistyczny w Grudziądzu może nas pozbawić pomocy państwa w oddłużeniu szpitala.

Co więc pozostało z obietnic Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego i jego planu na ratowanie finansów miasta?

Okazuje się, że niewiele.

Ostatnim, nowym pomysłem prezydenta jest wniosek o pożyczkę państwową na kwotę 320 mln zł. Pożyczkę, w którą niewiele osób wierzy i mimo, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy zaopiniowała pozytywnie plan naprawczy dla miasta, to ma poważne wątpliwości czy taką pożyczkę Grudziądz otrzyma. W przyszłorocznym budżecie na pomoc dla samorządów rząd przeznaczył zaledwie 250 mln zł. 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

OoooOooo

15 0

Dobrze że ktoś przedstawia stan faktyczny o Glamowskim i Grudziądzu.
Dobrze że tak ważne kwestie nie zostaną zamiecione pod przyslowiowy dywan tylko ujrzą światło dzienne. 19:43, 11.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrykTryk

3 2

A co dalej z Nowakiem, w końcu to on narobił długów. Może niech Glamowski do niego pójdzie po kase. Sprzeda kilkaset hektarów ziemi i niech da. 22:07, 11.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RychuRychu

0 0

To pisałem Ja Rychu z Mniszka. 08:22, 12.12.2019


zenonzenon

8 0

Ten plan to jedna wielka Fikcja. Czy pensje oraz umowy o pracę w GHK nie powinny być oddtajnione.?
Jakie są koszty od chwili powstania do teraz.
3 mln PLN , czy wiecej. ? Stać miasto na drogą fikcję? 23:37, 11.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NiestetyNiestety

5 0

Nic z tego nie wynika! Nikt dotąd za to nie beknął i nigdy nie beknie jak PiS-iory nie wezmą towarzystwa krótko za py*ki. Chyba, że PO kemon Neuman wiedział co mówi na taśmach w Tczewie?! 15:16, 12.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NemoNemo

1 0

Nic nie dostanie, żadnej kasy... !!!! Może i dostaną kasę samorządy na oddłużenie szpitali, ale te co się zadłużą po wejściu ustawy w życie a nie wstecz. PiS nie pomaga KO-PO !!!!!!!! 08:29, 21.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA