Zamknij
REKLAMA

Powrót Grudziądza do Macierzy w 100. rocznicę odzyskania niepodległości - wystawa

19:32, 24.01.2020 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Otwarcie okolicznościowej wystawy „Powrót Grudziądza do Macierzy w 100. rocznicę odzyskania niepodległości” zakończył tydzień uroczystych obchodów. Ekspozycja zawiera cenne i rzadkie egzemplarze przybliżające historię wydarzeń z 23 stycznia 1920 roku.

24 stycznia, w salach grudziądzkiego Muzeum, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Powrót Grudziądza do Macierzy w 100. rocznicę odzyskania niepodległości”. W Gmachu Głównym Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi zaproszeni goście oraz mieszkańcy zebrali się, by wspólnie podziwiać wyjątkowe eksponaty z czasów powrotu regionu grudziądzkiego w granice Rzeczypospolitej.

Na wystawie można obejrzeć m.in. pamiątki historyczne, fotografie, sztandary z okresu II RP czy archiwalia. Na szczególną uwagę zasługują mundury Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, w których żołnierze wkroczyli do Grudziądza. Goście Muzeum mogą podziwiać te mundury dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Pile.

Dla mieszkańców Grudziądza przygotowano także faceboard stylizowany na lata dwudzieste. To plansza z dwoma otworami na głowę, przy której będzie można robić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tablica będzie elementem wystawy to końca jej trwania, tj. do 17 maja 2020 roku.

Po wernisażu odbyła się promocja XXVII tomu „Rocznika Grudziądzkiego”, której towarzyszył wykład prof. Zbigniewa Karpusa „Powrót Pomorza do Macierzy w 1920 roku”.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone