Zamknij
REKLAMA

Policja o nowych ograniczeniach w swobodnym przemieszczaniu

17:33, 24.03.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

W związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia br. włącznie w naszym kraju nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

W ostatnich dniach wprowadzono w Polsce zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

[ZT]74353[/ZT]

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

GoscGosc

11 10

No fajnie.. To zaraz będą ludzi pałować na ulicy i śledzić telefonami, drinkami i monitoringiem jak w Chinach..?
To w pracy można się zarażać? Albo w autobusie co drugie miejsce.. to jest odstęp 2 metry? W małym autobusie może być 35 osób a w wielkim kościele tylko 5..?? Ciekawe.. 11:43, 25.03.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

PoprawkaPoprawka

0 1

*dronami oczywiście 12:05, 25.03.2020


Ty tak powaznie?Ty tak powaznie?

3 3

A czego nie rozumiesz w zdaniu "załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego". Do czego ci kośćiół niezbędny? Jak mają pałować ludzi którzy ignorują wirusa to jestem za. 13:23, 25.03.2020


starszy posterunkowystarszy posterunkowy

5 2

Gościu, otwórz okno, weź głęboki oddech (nie bój się, nie złapiesz wirusa) i ochłoń, bo pie*szysz bzdury i siejesz panikę. Nawet jak do tego dojdzie, to tylko w trosce o m. in. twoje zdrowie, bo idiotów nie przestrzegających przepisów, apeli i komunikatów w wiadomej kwestii nie brakuje. Pałowania się nie obawiaj, ale grzywny 5 - 30 000 zł jak najbardziej - i bardzo słusznie! 13:26, 25.03.2020


JaJa

2 0

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem 13:14, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Sympatyk każdej władSympatyk każdej wład

3 2

Bardzo mi się podobał bełkot rzecznika Policji, który na każde konkretne pytanie odpowiadał "damy radę" i nie zapomniał z czcią wymienić nazwiska i imienia pana komendanta głównego i ministra SWiA. 14:43, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kunixkunix

4 0

a będzie można przemieszczać się między miastami np do dziewczyny? 16:17, 25.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

felekfelek

0 0

to są potrzeby bytowe 21:45, 27.03.2020


MateuszMateusz

4 1

Martwy zakaz . Musieli by zmienic konstytucje albo wprowadzic stan wyjatkowy, bo rozporzadzenie nie ma mocy prawnej . w kazdym sadzie obywatel wygra. Druga sprawa ze wy spowodu jakiegos wirusa co nie udowodnili dokladnie naukowo ze jest smiertelny i liczby zakazonych co robia na calym swiecie nic nie wartymk testami tak latwo znadzaja sie na ograniczenie swoich praw zapisanych w konstytucji. I do tych co mnie krytykuja , robcie to dalej tylko nie placzcie potem ze bedziecie bezrobotnymi niewolnikami . pozdrawiam👍 19:47, 26.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SergiuszSergiusz

0 0

popieram twoje słowa masz racje 21:03, 26.03.2020


REKLAMA