Zamknij
REKLAMA

Maląg: program "Dobry start" to ważne wsparcie dla rodzin; wnioski online od 1 lipca

12:59, 30.06.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Wniosek o świadczenie można składać od 1 lipca online przez portal informacyjno-usługowy [email protected], bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać także drogą tradycyjną (w formie papierowej) bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Jak mówiła minister Maląg program dotyczy co prawda początku roku szkolnego, ale "to tak naprawdę już niedługo" i dlatego warto ubiegać się o świadczenie jak najszybciej.

Program "Dobry start" na wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego, to ważne wsparcie dla polskich rodzin ? oceniła we wtorek szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Przypomniała, że od 1 lipca rodzice mogą już składać wnioski o 300 zł dla każdego uczącego się dziecka.

Wiceminister rodziny Barbara Socha akcentowała podczas wtorkowej konferencji w siedzibie resortu, że wczesne złożenie wniosku gwarantuje wczesne wypłaty. Przypomniała też, że od trzech lata do polskich rodzin co roku trafiło 1,5 mld zł, by wesprzeć materialnie uczniów u progu szkoły. "Ten program jest rozwijany. Jest częścią polityki prorodzinnej, która wspiera rodziny z dziećmi, promuje też wielodzietne" - wyjaśniał wiceminister dodając, że celem tej polityki jest również stworzenie "przyjaznych warunków", szczególnie dla pracowników posiadających dzieci.

Minister Maląg z kolei wspomniała przy okazji konferencji o rządowych programach, które wspierają różne grupy społeczne. Mówiła o programie 500 plus, który nabrał w epidemii dodatkowego wymiaru - wspiera polskie rodziny również w tym trudnym okresie oraz o programie pomocy dla mam wychowujących co najmniej czworo dzieci. Z tego ostatniego świadczenia skorzystało już 57 tys. osób. Wspomniała też o dodatku solidarnościowych dla osób, które utraciły pracę w wyniku pandemii oraz o bonie turystycznym, nad którym finalizowane są prace w parlamencie, a wesprzeć ma nie tylko branże turystyczną, ale też rodziny.

Złożenie wniosku o świadczenie "Dobry start" w lipcu lub w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub w listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. "Dobry start" nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole. (PAP)

autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała

ktl/ tor/ mhr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

JaJa

4 4

Co jeszcze obiecacie komusze nedy, kogo ograbicie ,aby spełnić wasze chore obietnice przecież większość waszych wyborców to ludzie których IQ nie przekracza 30 oni nie znają obiegu pieniądza myslą że daje rząd.Towarzysze z pisu , a co dla normalnego pracującego obywatela albo przedsiębiorcy tylko dojenie albo kontrola z urzędu skarbowego niech was ch.... strzeli *%#)!& czerwonoarmisci. 15:22, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do góry nogamiDo góry nogami

4 4

Jednym zabierają by dać innym to jest bezsensu. Kiedyś tego nie było a żyli ludzie . Pozabierać 500 plus wszystko bo ludziom od dobrobytu w głowach się przewraca. 17:18, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gr.Gr.

3 1

Kolejna fanaberia pisowska, komuś trzeba będzie zabrać aby plebsowi znowu dać! Komuna nawet tak nie rozdawała pieniędzy! Pisowska komuna jest o wiele gorsza niż za PRL! 14:25, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA