Zamknij
REKLAMA

Ludwik Rydygier upamiętniony w Senacie RP

15:14, 02.07.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Prezydent Maciej Glamowski oraz Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Michał Czepek na zaproszenie Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego uczestniczył w uroczystościach w Senacie poświęconych chirurgowi Ludwikowi Rydygierowi. Obrady Senatu 1 lipca rozpoczęło jednomyślne podjęcie uchwały upamiętniającej postać wybitnego chirurga.

Z racji mojego zawodu Ludwik Rydygier to osoba szczególnie mi bliska. Cieszę się, że udało się doprowadzić w Senacie do pokazania wystawy poświęconej temu jednemu z dwóch najwybitniejszych obok Jana Mikulicza-Radeckiego polskich chirurgów – mówił marszałek Tomasz Grodzki na otwarciu wystawy upamiętniającej życie i dokonania znakomitego lekarza, profesora medycyny i generała brygady Wojska Polskiego.

Niewielu polskich lekarzy zapisało się na kartach historii jako aktywni uczestnicy na rzecz rozwoju medycyny na świcie. Historia życia i pracy profesora Ludwika Rydygiera choć niewątpliwie powinna być powodem do dumy dla nas Polaków, wciąż jest mało znana w naszym społeczeństwie. Jestem przekonany, że podjęta dziś jednomyślnie uchwała senatu upamiętniająca tę postać oraz otwierana dzisiaj wystawa przyczynią się do upowszechnienia wiedzy o Ludwiku Rydygierze – podkreślał w trakcie uroczystości senator Ryszard Bober inicjator uchwały.

Ludwik Rydygier był jednym z najwybitniejszych chirurgów swoich czasów. Przeprowadził pionierską resekcję żołądka, opracował nową metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego czy usuwania gruczolaka gruczołu krokowego. Urodził się w Dusocinie pod Grudziądzem.

Jak przypomniał prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich prof. Marek Jackowski, Ludwikowi Rydygierowi udało się połączyć chirurgów wszystkich 3 zaborów i organizować wspólne zjazdy.

Wystawę „Ludwik Rydygier (1850–1920) – życie i działalność” przygotowała z inicjatywy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego Książnica Kopernikańska w Toruniu. Ekspozycja przedstawia karierę Ludwika Rydygiera od studiów medycznych w Krakowie i Gryfii (Greifswaldzie), aż po objęcie funkcji rektora Uniwersytetu Lwowskiego. (UM)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA