Zamknij
REKLAMA

Muzeum Lotnictwa w Grudziądzu. Poszukiwane pamiątki grudziądzkiego lotnictwa

17:06, 10.07.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Fundacja Lotniczy Grudziądz przygotowuje się do utworzenia muzeum grudziądzkiego lotnictwa. Poszukuje zarówno osób jak i pamiątek związanych z jednostką, która stacjonowała w naszym mieście. Będę wdzięczna za rozpowszechnianie informacji  na ten temat za pośrednictwem Państwa mediów.

Ośrodek Szkolenia Specjalistów Ubezpieczania Lotów, to jednostka szkoleniowa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej PRL i III RP (JW nr 5794). Ośrodek ten powstał w 1960 roku w wyniku przekształcenia I Batalionu Ziemnego Zabezpieczenia Lotów przeniesionego z Modlina, po którym otrzymał numer JW. Jednostka została zakwaterowana w historycznych koszarach na dawnej ul. Obrońców Stalingradu (obecna ul. Chełmińska), gdzie w okresie międzywojennym mieściła się Szkoła Podchorążych Rezerwy Kawalerii. W grudniu 1961 roku gen. bryg. pil. Michał Jakubik wręczył komendantowi Ośrodka sztandar ufundowany przez społeczeństwo Grudziądza. 31 grudnia 1996 roku Ośrodek został rozformowany.

Szkolił specjalistów z całej Polski w zakresie ubezpieczania lotów, radionawigacji czy nawigacji elektroświetlnej.

Przypomnę, że Grudziądz ma ogromne tradycje lotnicze. Tu znajdowała się Wyższa Szkoła Pilotów, która powstała z końcem 1920 roku. Jako lokalizację wybrano Grudziądz, ponieważ istniała tu dobrze zachowana infrastruktura po armii cesarstwa niemieckiego. W latach późniejszych, na bazie tej szkoły, powstała słynna Szkoła Orląt w Dęblinie. Z kolei w Grudziądzu utworzono Lotniczą Szkołę Strzelania i Bombardowania. Po II Wojnie Światowej Grudziądz stał się jednym z ważniejszych w Polsce ośrodków szkoleniowych wyczynowego pilotażu szybowcowego.

Działalność Fundacji Lotniczy Grudziądz ma na celu pielęgnowanie tradycji grudziądzkiego lotnictwa. W planach Fundacji jest powstanie Muzeum Lotnictwa w Grudziądzu.

Adres email do kontaktu: [email protected] O akcji poszukiwania informacji chętnie wypowie się Pan Andrzej Maciejewski tel. 600 231 393.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA