Zamknij

190. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Złożono kwiaty na Cytadeli w Grudziądzu

11:11, 30.11.2020 J.R Aktualizacja: 11:48, 30.11.2020
Skomentuj

Wczoraj 29 listopada przypadała 190. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego – niepodległościowego zrywu Polaków, skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. 29 listopada to także Dzień Podchorążego.

190 lat temu miał miejsce największy XIX-wieczny zryw narodowy jakim było Powstanie Listopadowe. Z tej okazji władze miejskie, które reprezentowali: koordynator ds. uroczystości patriotycznych Łukasz Piasecki oraz Dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego Justyna Signerska, pracownicy grudziądzkiej Cytadeli na czele z Majorem Rezerwy Romanem Czajkowskim, a także przedstawiciele Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z Leszkiem Kaznowskim, Prezesem grudziądzkiego Koła, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze przed budynkiem znajdującym się wewnątrz Cytadeli, w którym byli więzieni Powstańcy Listopadowi.

Prawie 140 tysięcy Polaków stanęło do walki z carską Rosją. Mimo wielu przeciwności przez dziesięć miesięcy niestrudzenie walczyli, odnosząc przejściowe sukcesy m.in.: pod Wawrem, Dębem Wielkim i Iganiami. Ostatecznie jednak, wobec niewiary w możliwość zwycięstwa i zbyt lojalistycznej postawy wobec cara arystokratycznych przywódców politycznych, jak również zdecydowanie większej możliwości regeneracyjnych sił zbrojnych Rosji, powstanie zaczęło chylić się ku upadkowi i ostatecznie wygasło 5 października 1831.

Po internowaniu i wejściu w konflikt z władzami pruskimi wielu bohaterów tamtych wydarzeń trafiło do grudziądzkiej twierdzy, gdzie zostali zmuszeni do niewolniczej pracy, a przetrwali w większości tylko dzięki pomocy mieszkańców miasta o polskich korzeniach. Kiedy opuścili mury Cytadeli udali się, jak większość kolegów, na emigrację. Spora rzesza trafiła do Anglii, gdzie w dowód wdzięczności za udzieloną przez mieszkańców Grudziądza pomoc, założyli w 1835 roku organizację o nazwie „Gromada Grudziąż”.

Powstanie Listopadowe rozpoczęło się w warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty, gdzie dowódcą spiskowców był Podporucznik Piotr Wysocki, i w związku z tym dzień 29 listopada jest również Świętem Podchorążych. (UM)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%