Zamknij

Radni zdecydują o 40% podwyżce za śmieci. Propozycja radnych PiS jak uniknąć podwyżki

09:40, 24.03.2021 J.R Aktualizacja: 18:30, 24.03.2021
Skomentuj

Na dzisiejszej sesji radni zdecydują o 40% podwyżce za wywóz odpadów w Grudziądzu. Jak poszczególni radni będą głosować przeczytacie na portalu Grudziadz365.pl. Początek sesji o godzinie 11:00.

Przed dzisiejsza sesją Klub Radnych PiS przygotował własną propozycję jak rozwiązać problem kosztów za wywóz odpadów. W związku z tym wystosował pismo do Prezydenta Grudziądza. Radni PiS zauważają, że prowadzone w ostatnich latach działania inwestycyjne w zakresie jednego z najnowocześniejszych systemów segregacji i utylizacji odpadów przyczyniły się jedynie do zwiększenia kosztów tej działalności.

Dlaczego koszty wzrosły? - pytają i zwracają uwagę, że brak jest rzetelnego zestawienia kosztów zagospodarowania odpadów, jak również dochodów z tego tytułu. W piśmie do prezydenta czytamy:

Profesjonalna organizacja przetargów na wywóz nieczystości

  • przetargi organizowane w systemie 3-4 letnim (z możliwością waloryzacji inflacyjnej i z powodu znaczących zmian prawnych itd.) pozwolą firmom wywozowym na inwestycje w śmieciarki z wagą, a Miastu na rozpoczęcie wdrażania systemu z paskami kodowymi na workach, aby identyfikować mieszkańców i ich śmieci,
  • pozwoli to w naszej ocenie obniżyć roczne ceny usługi o 10-20% i jednocześnie radykalnie poprawić jakość segregacji odpadów
  • poszukiwanie rozwiązań na wywóz odpadów w formule in-house nie wydaje się obecnie w przypadku Grudziądza racjonalne z uwagi na konieczność rezygnacji przez MWiO z wielu dochodowych działań, które obecnie znacząco obniżają ceny na usługi podstawowe świadczone dla mieszkańców.

Koszty płacowe spółki

Wzrost wynagrodzeń w spółce w 2020 wyniósł niemal 1,7 mln, z czego ponad milion to wynagrodzenia zarządu (ok. 200 tys.) i wysokopłatnych stanowisk dyrektorskich i doradczych bez których spółka wcześniej doskonale się obywała. Ograniczenie tej pozycji kosztów może mieć bardzo znaczący wpływ na cenę świadczonej dla mieszkańców usługi.

Gospodarka odpadową w UM?

Ile osób zajmuje się gospodarką odpadową w UM? Jakie inne wydatki (poza płacowymi) generuje gospodarka odpadowa w działalności UM? Czy są one potrzebne skoro zajmuje się tym wyspecjalizowana spółka?

Nieracjonalna organizacja Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów

  • należy powierzyć je jednemu operatorowi (MWiO) i przestać przy ich pomocy dofinansowywać działalność spółki transportowej
  • w naszej ocenie koszt funkcjonowania PSZO w Mniszku da zamknąć w granicach 500-600 tys. zł, a niewykluczone, że okaże się, że wystarczający byłby jeden PSZOK w Zakurzewie.

Zaniechanie zbiórek mobilnych znacząco pogorszyło poziom i jakość segregacji, szczególnie w zabudowie wielorodzinnej. To znaczący powód pogorszenia jakości segregacji i wzrostu kosztów. Należy powrócić do zbiórek mobilnych.

Przeznaczyć część oszczędności z ograniczenia kosztów płacowych (mniej dyrektorów, mniej doradców) na wyposażenie mieszkańców w estetyczne, szczelne pojemniki do zbierania bioodpadów oraz na intensywną akcję edukacyjną wśród mieszkańców. W wyniku uzyskamy wolny od bioodpadów i łatwy w recyklingu plastik, papier, szkło i czystą biologię. Każdy z tych elementów to źródło dodatkowych dochodów.

Składowisko w Zakurzewie wykazuje bardzo wysoką dynamikę przychodów (w 2019 ponad 133%), obecnie jest prawdopodobnie podobnie. To musi przekładać się na udział w zyskach spółki.

Pamiętajmy, że ostatnie wielomilionowe inwestycje w sortownię służyły właśnie do oczyszczania poszczególnych frakcji, co musiało wpłynąć na znaczące zwiększenie odpadów nadających się do recyklingu, a tym samym powinno relatywnie zmniejszać udział kosztów w wyniku składowiska. Podobnie zresztą, jak przychody ze sprzedaży doskonałego substratu z kompostowni po przetworzeniu bioodpadów. (Uzasadnienie do w/w uchwały powinno w tym względzie zawierać stosowne dane i analizy).

Zracjonalizowanie harmonogramów wywozów (np. częste wywozy szkła i biologii latem, papieru i plastiku w okolicach Świąt itd.)

Składowisko w Zakurzewie dysponuje bardzo dużymi terenami doskonale nasłonecznionymi. Budowa dużej farmy fotowoltaicznej (z bardzo dużym wsparciem funduszy europejskich) pozwoliłoby na znaczące obniżenie kosztów energii, która jest obok kosztów płacowych najistotniejszym elementem kosztowym. Dlaczego zaprzestano działań w tym kierunku?

Spadek kosztów pozbywania się RDF-u

To 2-3 lata temu był to ogromny problem i bardzo ważny składnik kosztów.

Dziś, paradoksalnie dzięki epidemii Covid19 problem się rozwiązał, bo do polskich cementowni, które spalają tę frakcję przestał, dzięki zamknięciu granic, trafiać RDF z Niemiec. Dzięki temu ogromnie wzrósł popyt na RDF z Polski, spadła znacznie cena jego spalania i m.in. z tego bardzo kosztotwórczego produktu wyczyszczone jest też składowisko w Zakurzewie. Tym bardziej, że jakość grudziądzkiego RDF-u jest doskonała, dzięki linii doczyszczającej, jaką niedawno otwarto.

Zdaniem radnych PiS wprowadzając wskazane rozwiązania można sporo zaoszczędzić i podwyżka o 40% nie jest koniczna. 

Jak będą głosować radni na dzisiejszej sesji i kto będzie za podwyżkami przeczytacie na portalu Grudziadz365.pl 

Pismo skierowane do Prezydenta Grudziądza

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

Pozbawiony złudzeń.Pozbawiony złudzeń.

11 0

Co z tego, że projekt merytoryczny i uzasadniony skoro przygotowany przez radnych PiS.
Niestety nie powinniśmy mieć złudzeń, że drużyna pana prezydenta wraz z kupionymi głosami "niezależnych" radnych spokojnie przepchnie ten wymierzony w mieszkańców prezydencki bubel. 💩 09:52, 24.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

grudziądzaningrudziądzanin

0 0

Nieszczelność systemu...hmmm... wystarczy porównać listy osób zameldowanych z listami osób zamieszkujących...
12:50, 24.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GrudziadzankaGrudziadzanka

2 0

Nie rozumiem co ma to na celu. Mamy prawo być zameldowani u rodziców a studiować w innym mieście. 15:44, 24.03.2021


DonDon

5 0

Na radnych obecnej kadencji tzn.przydupasów Glamowskiego ze szczególnym wskazaniem Napolskiego,Smolarka,Lewandowskiej i oczywiście wiecznego dyrektora lub prezesa Kowarowskiego wogóle nie ma co liczyć.Ich działania polegają tylko i wyłącznie na pozoracji w walce o dobro mieszkańców co kończy się głosowaniem za ustawami złożonymi przez urząd.Myślę że już żaden mieszkaniec nie ma w tym temacie jakichkolwiek wątpliwości.Nic nie dają miastu i szkoda na nich środków .Dobrze tylko że ludzie mają dobrą pamięć przy urnach wyborczych i pogonią całe to towarzystwo wzajemnej adoracji. 12:50, 24.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

COVIDCOVID

3 2

A kiedy policja w Up Zodiak Gym ? Siłka pełna w tym Covidzie, a Policja i Sanepid udają że nic nie widzą. A baseny dla dzieci zamknięte. To jest chore!!! 16:34, 24.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do covidDo covid

1 0

Wg obowiązujących przepisów jeżeli użytkownik siłowni posiada licencję związku sportowego może ćwiczyć bez przeszkód więc nie wiem po co ten powyższy komentarz?Zachęcam do zapoznania się z przepisami a później ewentualnie komentować. 05:33, 26.03.2021


0%