Zamknij
REKLAMA

Bezpieczny motocyklista - akcja grudziądzkiej policji

16:41, 13.05.2021 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci grudziądzkiej „drogówki” startują z programem „Bezpieczny motocyklista”, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa właśnie tej kategorii użytkowników dróg. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to niektóre „grzechy” motocyklistów, które najczęściej doprowadzają do poważnych zdarzeń drogowym. Bez winy nie są również pozostali uczestnicy ruchu drogowego.

Początek wiosny to czas gdzie zaczynamy myśleć o pierwszych przejażdżkach motocyklowych. Coraz więcej pasjonatów jednośladów pojawia się na naszych drogach. Z roku na rok zwiększa się liczba miłośników motocykli. Razem z tą liczbą rośnie niestety ich udział w zdarzeniach drogowych, które niejednokrotnie kończą się dla nich tragicznie.

Skutki wypadków drogowych z udziałem jednośladów są o wiele poważniejsze niż pojazdu osobowego. Motocyklistę w takim zdarzeniu chroni tylko osobista odzież ochronna: kask, kombinezon, rękawice i odpowiednie buty. Motocyklista powinien również zadbać o odpowiednią widoczność na drodze – prawidłowy stan świateł, kamizelka, szelki motocyklowe czy nawet odpowiedni kolor kasku. 

Odzież ochronna to podstawa, ale pamiętać należy również o przestrzeganiu przepisów. Motocyklisto – droga to nie tor wyścigowy. Należy dostosować prędkość do warunków ruchu, odpowiednio wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy czy pasa ruchu oraz zachować odpowiednią odległość od innych pojazdów.

Uwagę należy również zwrócić na pozostałych użytkowników drogi. Kierowco pamiętaj! Motocykle z uwagi na swoje gabaryty i stosunkowo dużą moc poruszają się o wiele dynamiczniej niż np. pojazdy osobowe. Ich przyśpieszenie jest bardzo duże. Podczas manewru skrętu, zmiany pasa ruchu czy włączania się do ruchu, pamiętaj aby zwrócić uwagę na motocyklistów. Postaraj się skupić uwagę na nim trochę dłużej, po to aby ocenić odległość oraz jego szybkość zbliżania się. Dla ciebie to zaledwie kilka sekund więcej, dla motocyklisty brak tego czasu to niejednokrotnie brak możliwości reakcji i uniknięcia poważnego wypadku.

Bez względu na to jakim pojazdem się poruszasz, pamiętaj że każdy uczestnik ruchu drogowego musi dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Zadbajmy o siebie wzajemnie. Zachowując wzajemny szacunek do siebie, na drodze znajdzie się miejsce dla wszystkich.

O rozwagę i bezpieczeństwo na drodze w spocie Komendy Miejskiej Policji w  Grudziądzu apeluje  Bartosz Zmarzlik – dwukrotny indywidualny mistrz świata na żużlu.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

PomadkaPomadka

0 0

Madeleine co dziś wymyślisz. 19:11, 13.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%