Zamknij
REKLAMA

Grudziądz. Ogłoszenie laureatów Nagrody Pasierba

14:31, 18.11.2021 | Urząd Miejski w Grudziądzu
Skomentuj
REKLAMA

W Urzędzie Miejskim odbyła się dziś konferencja prasowa poświęcona ogłoszeniu laureatów Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba. Tegoroczna Nagroda trafi do rąk tworzących duet fortepianowy Arkadiusza i Sebastiana Godzińskich.

W konferencji wzięli udział członkowie kapituły Nagrody Pasierba: prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej Wojciech Cetkowski, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja Bpa ks. kanonik Dariusz Kunicki oraz dyrektor Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Wioletta Pacuszka.

- Arkadiusz i Sebastian Godzińscy to prawdziwi ambasadorzy naszego miasta – podkreślił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Z przyznania im tej Nagrody cieszę się także dlatego, że jej laureatem jest ks. prof. Andrzej Szostek, również związany z Grudziądzem. Nagrodę otrzymał w 2001 roku i właśnie wtedy przekazał ją na rzecz Szkoły Muzycznej, gdzie trafiła do jednego z nagradzanych obecnie braci. Po części dzięki tej Nagrodzie, choć oczywiście przede wszystkim dzięki wielkiemu talentowi i pracy, bracia są dzisiaj tak cenieni w świecie muzycznym. Bardzo się cieszę, że Nagroda Pasierba po raz kolejny trafia do grudziądzan. Możemy być z nich dumni.

- Nagroda jest prestiżowa i elitarna – zaznaczył Wojciech Cetkowski, prezes grudziądzkiego KIK. – na pomysł jej ustanowienia wpadł w 1995 roku pan Marian Sołobodowski. Uznał, że Grudziądz można dowartościować Nagrodą, której patronem jest wybitny kapłan i profesor, człowiek kultury, osoba, do której mogą się przyznać wszyscy artyści i twórcy.

Z kolei ks. kanonik Dariusz Kunicki powiedział, że dzięki przyznaniu Nagrody młodym artystom, pamięć o osobie ks. prof. Janusza Pasierba wkracza w kolejne pokolenia. Dodał, że ks. prof. Janusz Pasierb był człowiekiem światowym, ale rozmiłowanym w swojej małej ojczyźnie, w Pomorzu Nadwiślańskim. Przytoczył jego słowa, że aby bezpiecznie poruszać się po świecie, trzeba mieć w kieszeni klucz od swojego domu.

Pani Wioletta Pacuszka, dyrektor Muzeum, zaprezentowała sylwetki niektórych spośród dawniejszych laureatów Nagrody Pasierba, wśród nich inż. Andrzeja Ryczka. Wszystkich ich łączyło to, że posługując się różnymi formami wyrazu krzewili wartości bliskie patronowi Nagrody.

Bracia Arkadiusz i Sebastian Godzińscy dołączą do elitarnego grona laureatów Nagrody, które współtworzą m.in. Ernest Bryll, ks. Jan Twardowski, Krzysztof Zanussi czy Maja Komorowska. Obaj urodzili się w Grudziądzu, gdzie z wyróżnieniem ukończyli Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia. Następnie kontynuowali naukę w prestiżowych ośrodkach polskich (Gdańsk) i zagranicznych (Rostock). Wielokrotnie zdobywali wyróżnienia na konkursach krajowych i zagranicznych.

Wręczenie Nagrody Pasierba odbędzie się w Teatrze już w najbliższą niedzielę, 21 listopada. Uroczysta gala, połączona z koncertem w wykonaniu laureatów, rozpocznie się o godz. 12.00.

(Urząd Miejski w Grudziądzu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

❤

1 4

Miłość na zawsze 17:10, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

5 2

łysy zepsuje każdą uroczystość👎 19:57, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

❤

2 3

Bo oryginał jest tylko jeden 20:19, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

😘Anita😘Anita

2 3

Będzie wesele . 😙❤ 20:21, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LolaLola

1 1

Ks Pasierb przekręcił się w grobie. 20:46, 19.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%