Zamknij

Co dalej ze schodami do Muzeum Handlu Wiślanego Flis w Grudziądzu?

10:40, 25.08.2022 . Aktualizacja: 09:42, 27.08.2022
Skomentuj

Kiedy rozbiórka schodów prowadzących do spichlerzy od strony Wisły?

Za kilka miesięcy minie rok od powstania schodów do spichlerzy od strony Wisły. Budowla wywołała spore zamieszanie, a ostra krytyka mieszkańców Grudziądza zbudowanych schodów do Muzeum Handlu Wiślanego Flis spowodowała, że urzędnicy wstrzymali działania. Stosowną decyzje nakazująca rozbiórkę schodów wydał w grudniu ubiegłego roku Wojewódzki Konserwator Zabytków.

[ZT]79560[/ZT]

Mimo to urzędnicy z Ratusza dalej inwestują publiczne pieniądze w obiekt, pojawiła się nowa balustrada oraz stojaki z tabliczkami informacyjnymi.

Dlaczego schody jeszcze nie zostały rozebrane?

Okazuje się, że póki co schody, mimo oburzenia mieszkańców Grudziądza, nie będą rozebrane.

Zapytaliśmy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dlaczego nie zastosowano się do jego decyzji?

W odpowiedzi na e-mail z dnia 02.08.2022 r. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że schody prowadzące do spichlerzy przy ul. Spichrzowej 33 i 35 w Grudziądzu - zlokalizowane od strony Wisły, są przewidziane do rozbiórki. Jednocześnie biorąc pod uwagę starania Urzędu Miasta Grudziądza zmierzające do udostępnienia mieszkańcom oraz turystom spichlerzy zaadaptowanych na Muzeum Handlu Wiślanego „Flis", tutejszy organ dopuścił możliwość wykorzystania istniejącej konstrukcji jako schodów tymczasowych. Z uwagi na konieczność spełnienia wymogów technicznych, związanych z planowanym otwarciem placówki, wojewódzki konserwator zabytków wyraził zgodę na montaż tymczasowej balustrady ww. schodów z zastrzeżeniem, że będzie wykonana w sposób neutralny, nie zakłócający wyglądu spichlerzy.

Jednocześnie informuję, że docelowo ww. schody zostaną zdemontowane, natomiast zagospodarowanie terenu od strony Wisły zmienione i wykonane według koncepcji opracowanej przez mgr inż. arch. Annę Dekarczyk-Czajkę.

Tymczasem Ratusz przygotowuje się do otwarcia Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, które planowane jest w weekend 10/11 września.

W oba te dni obiekt będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 12.00 – 18.00. 

– Chcemy, by zatętniła ona życiem, dlatego będą koncerty, animacje, warsztaty i coś pysznego do jedzenia – wylicza prezydent Maciej Glamowski. – W muzeum pokazywać będziemy piękną, bogatą tradycję i historię naszego Miasta w atrakcyjnym multimedialnym wydaniu.

Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, które będzie oddziałem Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, otwarte zostanie po dwuletnich pracach budowlano-aranżacyjnych. Zlokalizowane jest w Spichlerzach 33-35.

– Oś ekspozycyjną oparto na trzech podstawowych zagadnieniach dotyczących handlu wiślanego – tłumaczy Emilia Markot-Borkowska, zastępca dyrektora grudziądzkiego Muzeum. – Podziałowi temu odpowiadają poszczególne kondygnacje, których odmienny charakter zaakcentowano także w warstwie aranżacyjnej. Każdy z poziomów poświęcony został innym tematom, składając się w efekcie na płynną i spójną narrację. Treścią przewodnią ekspozycji jest związek nadwiślańskiego miasta Grudziądza z groźnym żywiołem wody, który oswojono, a jego potencjał wykorzystywano na przestrzeni wieków.

W nowym oddziale prezentowany będzie w szerokim aspekcie przebiegający przez Grudziądz szlak wiślany, który był jednym z ważniejszych traktów handlowych. Wystawa będzie jednocześnie opowieścią o ludziach i mieście, które wyrosło nad brzegiem królowej polskich rzek.

Koszt realizacji inwestycji to ponad 10,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło 9 034 581,21 zł.

Ile Miasto wyrzuciło pieniędzy na realizację schodów? Będziemy dopytywać urzędników.

[ZT]79608[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

He heHe he

10 0

I tak to jest. Trzeba wziąć na przeczekanie. Najważniejsze robić swoje. A prezydent mija się z prawdą. Ale on jest najmądrzejszy. Przypomina mi się Pan reżyser Bareja. Mógłby w Grudziądzu nakręcić wiele filmów. Olimpia, Tramwaj zwany widmo, Znikające schody spichlerza, Szpital kontra GIM, Koszmar z ulicy Kościuszki, Wielka draka z pieniędzmi na Giełdę itd. Brawo radni tak trzymać. Pycha kroczy przed upadkiem. 11:52, 25.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

jojojojo

0 6

Widzę, że autor sam sobie pisze komentarze. Żałosne. 13:57, 25.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jaja

2 0

ja nie widzę, coś masz z oczami. żenada 09:23, 26.08.2022


Gość Gość

7 0

łysy niech sam rozbierze a do pomocy może wziąć garbatego cherka 🤣🤣🤣 14:59, 25.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XX

0 4

Gościu ciekawe czy masz włosy? 22:46, 26.08.2022


XX

7 0

Wynika z tego, że tymczasowe schody przewidziane do demontażu zyskują tymczasową barierkę przeznaczoną do demontażu po to by tymczasowo mieszkańcy i turyści mieli tymczasowy dostęp do spichlerzy i muzeum, który po tymczasowym dostępie zostanie wyłączony z użytkowania. Interesująca narracja. 19:54, 25.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarJar

4 0

Dobrze, że ta cała ferajna z glamem na czele też jest tylko tymczasowa i już niedługo odejdzie w niebyt.
15:32, 28.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RodzynRodzyn

0 0

Glama kumpla nie przegania. 21:02, 30.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%