Zamknij
REKLAMA

Od 4 lat razem zmieniamy i rozwijamy Grudziądz!

08.28, 21.11.2022 . Aktualizacja: 09.40, 30.11.2022
Skomentuj

Podsumowanie kadencji Prezydenta Miasta Macieja Glamowskiego. Zobacz, jak zmienia się Grudziądz i przekonaj się, co jeszcze możemy wspólnie zrobić!

Nasze miasto nieustannie się rozwija. Z roku na rok staje się coraz piękniejszym i wygodniejszym miejscem do życia, a także ciekawym punktem na turystycznej mapie kraju. I choć wiele zrealizowanych z sukcesem projektów już za nami, nie zaprzestajemy prac!

W ostatnich latach przede wszystkim dokonaliśmy przeglądu i zracjonalizowaliśmy wydatki miasta. Dzięki temu możliwe było nie tylko usprawnienie i restrukturyzacja wielu obszarów, ale i pozyskanie ogromnych funduszy zewnętrznych na inwestycje dla mieszkańców.

Efekty już widać. Oto jak zmienił się Grudziądz podczas czteroletniej kadencji Prezydenta Macieja Glamowskiego.

BEZPIECZNE DROGI I SPRAWNA KOMUNIKACJA

Wśród naszych priorytetów niezmiennie pozostaje rozwijanie infrastruktury drogowej i usprawnianie komunikacji miejskiej. Dzięki temu po Grudziądzu jeździ się coraz wygodniej i – co najważniejsze – bezpiecznie.

Obecnie realizujemy w tym zakresie projekty za blisko 200 mln zł. Między innymi kończymy modernizację sieci tramwajowej, przebudowę ulicy Chełmińskiej, Toruńskiej, Ruchniewicza czy alei 23 Stycznia. Z zakończonych efektów prac budowlanych korzystać już można na ulicy Zacisznej, a wkrótce także i na łączniku między ulicami Waryńskiego i Rapackiego.

Usprawniając komunikację, pamiętamy o wszystkich uczestnikach ruchu drogowego. Dlatego część środków przeznaczyliśmy na modernizację chodników i przejść dla pieszych.

Po raz pierwszy od 35 lat w Grudziądzu pojawiły się również nowe tramwaje, na które przeznaczyliśmy prawie 24 mln zł. Ponadto podpisaliśmy kontrakt na dostawę 17 elektrycznych autobusów. Otrzymaliśmy na ten cel rekordowe dofinansowanie w kwocie prawie 40 mln zł. W ten sposób m.in. realizujemy ideę zielonego miasta!

GRUDZIĄDZ OTWARTY NA MIESZKANCÓW I TURYSTYKĘ

„Grudziądz – miasto otwarte” – to stworzona przez nas marka, dzięki której skutecznie promujemy naszą miejscowość w kraju. W ostatnich latach przeznaczyliśmy wiele środków na rozszerzanie oferty turystycznej. Udowadniamy, że nowoczesne rozwiązania idą w parze z pielęgnowaniem tradycji i historycznego dziedzictwa.

Przykładem jest choćby otwarte w tym roku Muzeum Handlu Wiślanego – centrum edukacyjne i kulturalne. Utworzenie tej placówki jest częścią planu zagospodarowania grudziądzkich spichlerzy jako Pomnika Historii. Miasto sukcesywnie odkupuje i modernizuje kolejne tego typu obiekty oraz przystosowuje je do potrzeb mieszkańców. Taką inwestycją jest także przeznaczenie Spichlerza nr 57 na siedzibę organizacji pozarządowych.

Centrum miasta, a w nim zwłaszcza ulica Spichrzowa i Góra Zamkowa, staje się coraz większą atrakcją turystyczną. Co roku tłumy przyciąga także Jarmark św. Mikołaja, któremu nadaliśmy unikatową i urozmaiconą formułę.

Ubiegły rok to także prace w kierunku zazieleniania naszego miasta. Nowe nasadzenia pojawiły się między innymi na nadbrzeżach przy ulicy Portowej czy na skwerze Andrzeja Wajdy. Wyremontowane tereny cieszą nie tylko oko. Stały się również miejscem rekreacji i wypoczynku.

EDUKACJA I OPIEKA DLA NAJMŁODSZYCH

Wiemy, jak ważne jest wsparcie dla rodzin, w tym również pomoc w opiece nad najmłodszymi dziećmi. Dlatego sukcesywnie podnosimy standard miejskich przedszkoli i adaptujemy na tę potrzebę kolejne budynki. Tak w 2022 roku powstało choćby Przedszkole Trapno, na co przeznaczyliśmy ok. 1,3 mln zł.

Z myślą o przyszłości inwestujemy w edukację. Na wsparcie oświaty w ostatnich latach przekazaliśmy ponad 26 mln zł. Mieści się w tym rozbudowa, modernizacja i doposażanie placówek – w 2022 roku były to np.: Szkoła nr 4 w Owczarkach czy II Liceum Ogólnokształcące. Już dziś grudziądzcy uczniowie mogą korzystać z szerokiej oferty zajęć dodatkowych. Nie zapominamy przy tym o zapewnianiu młodzieży miejsc do aktywności fizycznej, dlatego finansujemy modernizację sal gimnastycznych i budowę nowych boisk.

Chcemy, aby obiekty oświatowe były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Jednym z działań w tym kierunku była ubiegłoroczna instalacja windy w Centrum Kształcenia Ustawicznego - spełniającej potrzeby osób mających trudności z poruszaniem się.

Niezwykle ważnym momentem 2022 roku było otwarcie Rodzinnego Domu Dziecka przy ulicy Gałczyńskiego, czyli stworzenie bezpiecznego i przyjaznego miejsca dla najbardziej potrzebujących małych mieszkańców miasta.   

SZPITAL Z PLANEM NAPRAWCZYM

Kontynuujemy działania zmierzające do restrukturyzacji Szpitala. W ostatnich latach udało nam się zatrzymać przyrost jego zadłużenia, a obecnie pracujemy według przyjętego przez Radnych Rady Miejskiej Grudziądza planu naprawczego. Walczymy o środki finansowe dla lecznicy i z niecierpliwością czekamy na przyjęcie przez rząd pakietu ustaw, które pozwolą na wdrożenie niezbędnych rozwiązań systemowych.

W poprzednich dwóch latach w grudziądzkim szpitalu zrealizowaliśmy inwestycje na łączną kwotę ponad 25 mln złotych, które objęły między innymi utworzenie nowego oddziału intensywnej terapii czy otwarcie nowej sterylizatorni. Obecnie remontowana jest część pediatryczna.

Zabiegamy o dodatkowe fundusze zewnętrzne, które pomogą utrzymać pozycję szpitala jako wiodącej placówki medycznej w regionie. O tym, jak ważne jest to miejsce, mogliśmy przekonać się, gdy lecznica odegrała strategiczną rolę podczas pandemii COVID-19.

TO NIE WSZYSTKO!

Nie sposób wymienić wszystkich zrealizowanych projektów, jesteśmy jednak pewni, że efekty naszych prac zauważane są przez mieszkańców Grudziądza każdego dnia.

Wiele jeszcze przed nami! W kolejnych miesiącach między innymi będziemy kontynuować rewitalizację Góry Zamkowej, planujemy rozpocząć budowę nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej wraz z infrastrukturą drogową, Miejskiej Hali Targowej czy Stanicy Żeglarskiej nad Jeziorem Rudnickim.

W roku stulecia grudziądzkiej Olimpii przeprowadzimy inwestycje w rozwój infrastruktury lekkoatletycznej Stadionu Centralnego oraz Stadionu przy ulicy Hallera. Przy ZSO rozpoczniemy także budowę basenu „Strzemyk”.

Jeszcze w tym roku wystartuje budowa slipu nad Wisłą, która umożliwi bezpieczne cumowanie łodzi dla służb i wędkarzy. Za kilka miesięcy prac modernizacyjnych doczeka się również gmach Biblioteki Miejskiej.

Na realizację tych projektów od dawna czekali mieszkańcy Grudziądza. Przed nami jeszcze wiele kolejnych wyzwań. Dziękujemy za zaufanie i wsparcie w zmienianiu naszego miasta na lepsze!

 

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (8)

gośćgość

21 3

Najgorszy samorządowiec w historii Grudziądza, do tego perfidny hipokryta, niedawno latał z pucharkami po basenie na lotnisku, a wcześniej zniszczył pływalnie i baseny w Tarpnie i chciał zamknąć basen na Kalinkowej, szkoda miasta i mieszkańców, o łysym i jego ekipie nie chce mi się już więcej pisać, Grudziądz ma po prostu pecha😥 17:56, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ojojoj Ojojoj

19 3

A gdzie ci turyści. Tacy na jeden dzień. A jak by spytał pana chwalipiętę gdzie ci turyści mają wypocząć? Fajnie by było gdyby powstał aquapark. Dworce z prawdziwego zdarzenia . Komunikacja która jeździła by do godz. 24. A nie ostatni autobus z Lotniska do Mniszka w sobotę o 21.17. Ludzie chcą żyć w tym miasteczku . A gdzie młodzież ma spędzać czas. Chyba tylko na schodach nad Wisłą. I ostatnie. Mniej pijaków na ulicach ale za to więcej szaletów. 19:33, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JurJur

18 2

To miasto przypadkowo wybrany prezydencie nie rozwija się tylko zwija jaką człowieku dużą inwestycję zrealizowałeś w całości od projektu do zakończenia żadnej.Twoje osiągnięcia polegają na podszywaniu się pod nie swoje sukcesy .Ty realizujesz co ? szpital nie obniża strat a cały czas je generuje na co ty wogóle nie reagujesz ,sztandarowy projekt budowy basenu strzemięcin ,remont ul.Kościuszki ,osiedla na ul.Fosza, remont willi na ul.Ak, domu towarowego w Rynku,schody przy spichlerzach to wszystko jest zawalone.A ty otwieracz murale,szatnie i kuchnie po remoncie w sz.podstawowych i fatalnie wykonaną ścieżkę rowerową i chodnik dla pieszych w Rudniku.Przestań siać propagandę jak jeden z Warszawy co nie wie też już kiedy mówi prawdę.Prośba postaraj się już drogi człowieku nic już w tym pięknym od zawsze mieście popsuć i zniszczyć.,choć do wyborów jeszcze pewnie będziesz próbował. 22:43, 21.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoannaJoanna

15 0

Propaganda godna Kaczyńskiego, po prostu w tym mieście jest cudownie jednym słowem. Klika napycha kieszenie za nasze pieniądze i chwali się, że jakoś mozolnie kończą się projekty zazwyczaj dotowane ze środków zewnętrznych. To jakaś łaska, że wyremontowana jest kolejna ulica? A to nie obowiązek? Że po ponad 2 latach koszmaru mieszkańców ul. Toruńskiej powoli robi się porządek? Że w końcu pojechał tramwaj? Do tego sute diety i pensje. I żyje się dobrze, bo mądrzy ludzie do polityki już nie idą i szybko Was nie przepędzą. 14:20, 22.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

16 1

widzę, że propaganda ratuszowa wykupiła artykuły płatne w lokalnej prasie, ciekawe ile to kosztowało
21:46, 22.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwatorobserwator

14 1

Służba zdrowia tak się rozwija ,że na badania i zabiegi mieszkańcy jeżdżą do Kwidzyna i Świecia.
Niewątpliwie jest to najgorszy prezydent 30 lecia.
1 miejsce w konkursie hipokryzji . Narzeka na spadek wpływów z podatków a zatrudnia ludzi spoza Grudziądza. Czy do przeczytania ustawy trzeba zatrudniać prawników z Gdańska? 08:05, 23.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MatiMati

2 0

Jak Glamowski usprawnia komunikację publiczną mieszkańcom miasta ???????.W ten sposób że w dniu dzisiejszym ok.godz.14 a więc podczas szczytu przewozowego w tzw.planowanym. centrum przesiadkowym przy
Ul.Al.23-stycznia nie można było kupić biletów ulgowych na przejazdy ponieważ oba biletomaty były nieczynne. Informacje gdzie zakupić owe bilety należy szukać samemu .Podobno można w aptece albo w sklepie Wedel przy Toruńskiej lecz tam sprzedają tylko bilety normalne.Pozostaje więc zakup biletu ulgowego w c.h.alfa lecz to jest punkt odległy od centrum przesiadkowego o kilkaset metrów.A więc spacer tam i z powrotem powoduje znaczne opóźnienie planowanego przejazdu.Co robią w związku z tym największy pracuś w u.m gurbin odpowiedzialny za transport publiczny nie wspominając o podległym mu wydz.transportu kierowanym przez p.Poniewierkę.Co ci ludzie robią i za co biorą uposażenie p.
Glamowski przecież to są pana służby i ludzie których pan namaścił umieszczając na tych stanowiskach.Czy oni powinni służyć mieszkańcom czy może według pana jest odwrotnie. 20:43, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Black HorseBlack Horse

3 0

Hmm..wszystko super.
A co z brakiem porozumienia z personelem medycznym na sorze? Do końca listopada mało czasu, a porozumienia nie ma .
Czy Soru też nie będzie ?
21:27, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%