Zamknij
REKLAMA

Wykonawca schroniska dla zwierząt w Grudziądzu żąda 4mln zł

11:48, 29.10.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Dzisiaj ruszył proces przed Sądem Okręgowym w Toruniu pomiędzy wykonawcą schroniska dla zwierząt firmą Taczbud, a MZK z Grudziądza, który w imieniu miasta realizował inwestycję.

Wykonawca żąda w procesie 4mln zł, ponieważ jego zdaniem nie otrzymał wynagrodzenia za wykonane prace oraz za materiały budowlane. W skład tej kwoty wchodzi również zapłata za wiele prac dodatkowych, które były potrzebne, a nie wynikały z dokumentacji projektowej. Takim elementem była np. konieczność wymiany gruntu pod budynkami, które wybudowano na byłym wysypisku śmieci, a prace wyceniono na około 900 tys. zł i nie były one uwzględnione przez inwestora. Wykonawca twierdzi również, że dokumentacja projektowa zawierała wiele błędów i była zmieniana w trakcie budowy. Poważnym błędem było zaprojektowanie jednego z budynków w taki sposób, że jego lokalizacja była na działce nie należącej do miasta.

Jak zatem Urząd Miasta wydał pozwolenia na budowę z takimi poważnymi błędami w projekcie? Na to pytanie i wiele innych, jakie pojawią się w trakcie procesu będzie  starał się odpowiedzieć Sąd.

Pozwany, czyli MZK nie poczuwa się do winy. Sam zresztą złożył w sądzie pozew wzajemny i żąda zapłaty kar umownych. Złożył również pozew, tzw. interwencję uboczną przeciwko projektantowi schroniska. W rozmowie z portalem Prezes Zarządu MZK Paweł Maniszewski powiedział:

Wszystkie prace, o których mówi firma Taczbud były ujęte w specyfikacji przetargowej. Oni tej specyfikacji nie przeczytali. W trakcie realizacji inwestycji zadali tylko pięć pytań i były one związane z harmonogramem finansowym. Nie było żadnego pytania związanego z dokumentacją, technologią, materiałami jakie należy zastosować podczas budowy.

Sąd na dzisiejszej rozprawie wezwał strony do zawarcia ugody. Uprzedził, że proces będzie długi i kosztowny. Strony nie wykluczyły, że do takiej ugody może dojść. Póki co kolejny termin rozprawy został wyznaczony na grudzień, a sam proces ruszy, czyli przesłuchanie świadków i stron, dopiero w lutym 2019r.

Wkrótce więcej informacji na temat realizacji tej inwestycji.

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone