Zamknij
REKLAMA

Norweska Grupa Kitron wybuduje nową fabrykę w Grudziądzu

12:44, 07.03.2019 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Norweska Grupa Kitron wybuduje nową fabrykę przy ul. Droga Kurpiowska w Grudziądzu. Pozwolenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na prowadzenie działalności w naszym mieście przedstawiciele inwestora odebrali dziś, tj. 7 marca w Urzędzie Miejskim.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, Prezes Zarządu PSSE Przemysław Sztandera, Prezes Grudziądzkiego Parku Przemysłowego Joanna John-Błażyńska, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomir Kopyść oraz członek Zarządu Grupy Kitron Mindaugas Sestokas. Ponadto wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele: Rady Miejskiej Grudziądza, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, szkół oraz grudziądzkich firm działających na terenie „Podstrefy Grudziądz”.

To dla nas wyjątkowy dzień, bowiem oficjalnie możemy powitać w gronie grudziądzkich inwestorów Grupę Kitron. Cieszę się, że firma będąca liderem w produkcji komponentów elektronicznych w Skandynawii zdecydowała się na wybudowanie kolejnej fabryki w naszym mieście. Wierzę, że dzięki tej inwestycji zyskamy nie tylko nowe miejsca pracy, ale również Grudziądz zacznie być postrzegany, jako miasto które daje szansę rozwoju zawodowego - mówi Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Grupa Kitron prowadzi działalność od 1962 r. Spółka matka znajduje się w Norwegii, a poza tym funkcjonują fabryki w: Szwecji, Chinach, USA, Niemczech i na Litwie. Kluczowymi odbiorcami Grupy są: Husqvarna, Kongsberg, Lockheed Martin, GE, SAAB, Kollmorgen, Bombardier, Volvo, Lely, ABB, Infinera, Maquet.

W grudniu 2018 r. zakupiono nieruchomość pod nowe obiekty przy ul. Droga Kurpiowska o powierzchni ok. 3,5 ha. Pozwolenie na budowę hali produkcyjno-magazynowej wraz z zapleczem socjalno-biurowym o łącznej powierzchni ok. 8 tys. m2 uprawomocniło się 6 lutego br. i w tym samym miesiącu rozpoczęła się budowa - powiedziała Prezes GPP Joanna John-Błażyńska. 

Spółka, która będzie funkcjonować w naszym mieście nazywa się - Irituia Sp.z o.o. i wchodzi w skład Grupy Kitron.  W nowej fabryce zostanie uruchomiona produkcja głównie elementów średniej i dużej objętości ze zintegrowaną automatyką i robotami. Ponadto planowane jest świadczenie usług technicznych w zakresie prototypowania i rozwoju testów.

Dzisiejsze spotkanie jest dla wielu osób zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji. Dzięki wysiłkom, które podejmowaliśmy otwierają się nowe możliwości zarówno dla nas, czyli inwestora, ale również dla miasta oraz wielu firm i podmiotów, które będą z nami współpracować przy realizacji kolejnych etapów inwestycji i po uruchomieniu produkcji - dodał  członek Zarządu Grupy Kitron Mindaugas Sestokas.

Zakończenie budowy planowane jest we wrześniu br., a rozpoczęcie produkcji w październiku. Inwestor zapowiada zatrudnienie na poziomie 190 osób i deklaruje także, że w ciągu najbliższych 6 lat poniesie nakłady w wysokości 65 mln zł.

Zaangażowanie kolejnego poważnego inwestora to dowód, że prowadzona od lat przez samorząd województwa polityka otwarcia na biznes i wspierania przygotowania terenów pod inwestycje biznesowe jest trafna i przynosi rezultaty. Wiadomo, że biznes przyciąga biznes. Decyzja o powstaniu tego zakładu to dobra wiadomość dla gospodarki regionu i dla rynku pracy - podkreśla Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomir Kopyść.

Inwestycja w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej umożliwi inwestorowi skorzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego do 2026 r.  Strefa zapewni także firmie kompleksowe wsparcie w czasie całego procesu inwestycji.

Cieszy nas, że międzynarodowy koncern o ugruntowanej pozycji na globalnym rynku zaufał nam i zdecydował się ulokować swoją inwestycję właśnie w naszej strefie. To kolejny inwestor dla Województwa Kujawsko-pomorskiego, w którym koncentrujemy naszą aktywność. Coraz wyższa atrakcyjność inwestycyjna regionu przekłada się jego rozwój ekonomiczny i na nowe miejsce pracy - mówi prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Sztandera. 

Obecnie w Województwie Kujawsko-Pomorskim działalność prowadzi 49 inwestorów pozyskanych przez PSSE. Realizują projekty inwestycyjne za blisko 6 mld zł i zatrudniają 9 tys. pracowników. (UM)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

AerpAerp

0 0

Ciekawe jak z płacą . Jak dadzą 3 netto to ludzie się znajdą 15:12, 07.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hehehehe

0 0

Ile płacą i DLACZEGO tak mało ??? 16:37, 07.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ob.z g-dzaob.z g-dza

0 0

ciekawe dlaczego u nas w Grudziądzu są tak małe stawki w porównaniu ze świeciem,kwidzyniem czy toruniem -czyżby jakaś zmowa obecnych rekinów finansjery...... 10:55, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone