Zamknij
REKLAMA

Powstaje sieć dostępu do szybkiego internetu w powiecie Grudziądzkim

13:37, 20.03.2019 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Firma NEXERA buduje sieć światłowodową na terenie województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Docelowo, do 2021 roku, ma ona objąć swoim zasięgiem aż 164 tysiące gospodarstw domowych oraz ponad 760 szkół w regionie Kujaw z Pomorzem i Mazowszem. Na rozbudowie sieci dostępowej prowadzonej przez NEXERĘ skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również jednostki oświatowe, przedsiębiorcy i lokalni operatorzy.

Dostęp do bogatszej oferty telewizyjnej, treści wideo „na żądanie”, elektronicznych usług bankowych, e-zakupów, czy możliwość wykonywania pracy zdalnej, to tylko wybrane możliwości, z których skorzystać będą mogli niebawem mieszkańcy obszarów dotychczas nie objętych zasięgiem szerokopasmowego Internetu.

Żyj lokalnie, działaj globalnie

Budowa sieci światłowodowej w regionie jest częścią ogólnopolskiego projektu, w wyniku którego dostęp do szybkiej sieci światłowodowej otrzyma łącznie 530 tysięcy gospodarstw domowych. NEXERA to pierwszy w Polsce hurtowy operator światłowodowej sieci dostępowej o dużej skali, udostępniający swoją infrastrukturę detalicznym dostawcom Internetu. Firma przeznaczy ok 1,5 miliarda złotych, w tym niemal 600 mln zł pozyskanych ze środków unijnych, na stworzenie szybkiej sieci dostępu do Internetu na terenach cyfrowo wykluczonych w 4 regionach Polski. Aż 310 tysięcy gospodarstw domowych i ponad 2 900 szkół zostanie podłączonych do sieci światłowodowej dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Infrastruktura światłowodowa, z której będą mogli korzystać zarówno ogólnopolscy, jak i lokalni operatorzy internetowi, pozwala na znacznie stabilniejszy i szybszy dostęp do Internetu w porównaniu do sieci mobilnych, radiowych czy starszych technologii kablowych.

To projekt, który można porównać skalą i znaczeniem do rządowego programu budowy autostrad. Planujemy, że w ciągu trzech lat 164 tys. gospodarstw domowych i ponad 760 szkół w regionie Kujaw z Pomorzem i Mazowszem będzie mogło korzystać z bardzo szybkiego Internetu i tym samym zyskać dostęp do takich samych usług cyfrowych, do jakich mają dziś dostęp mieszkańcy dużych aglomeracji – tłumaczy Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu NEXERY. – Rozpoczęliśmy już własne prace budowlane, ale staramy się wykorzystać także już dostępną infrastrukturę, czyli np. słupy energetyczne. Chodzi o to, by do minimum ograniczyć prace ziemne i związane z tym utrudnienia dla mieszkańców. Liczymy na dobrą współpracę z władzami i mieszkańcami, co pozwoli jak najszybciej udostępnić w regionie szybką sieć internetową – dodaje Jacek Wiśniewski z NEXERY.

Szybki Internet dla powiatu grudziądzkiego

Rozbudowa sieci światłowodowej w powiecie grudziądzkim jest częścią Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, największej tego typu inwestycji finansowanej ze środków unijnych. Obecny harmonogram zakłada, że już niedługo Grudziądz i okolice będą jednym z najlepiej rozwiniętych infrastrukturalnie obszarów nie tylko w Polsce, ale też w Europie. – Rozwój szerokopasmowej sieci to ogromna szansa dla całej lokalnej społeczności: odbiorców indywidualnych, biznesu i szkół – wylicza Jacek Wiśniewski prezes NEXERY i dodaje – 6,5 tysięcy gospodarstw domowych z Grudziądza oraz podległego mu powiatu podłączonych będzie do światłowodu NEXERY. Ta sieć, to nie tylko szybszy Internet, ale też lepsza telewizja czy telefon. Z rozbudowanej infrastruktury korzystać będą mogli także lokalni przedsiębiorcy i szkoły. Warto też podkreślić, że dobrze rozwinięta sieć światłowodowa to szansa na przyciągniecie uwagi inwestorów do powiatu grudziądzkiego – kończy Wiśniewski.

NEXERA rozwija też Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE), w Grudziądzu oraz na terenie podległego mu powiatu. OSE to szybki Internet dla lokalnych placówek oświatowych. Ponad 40 szkół z miasta oraz powiatu będzie podłączonych do tej Sieci, która pozwala na szybką transmisję danych, przekraczającą 100Mb/s. To szansa na rozwinięcie dodatkowych kompetencji dla uczniów i nowe możliwości dla nauczycieli. `

Usuwanie białych plam

Zasięg budowanej w regionie Kujaw wraz z Pomorzem i Mazowszem sieci obejmie 20 powiatów, w tym 4 obszary miejskie: Bydgosko – Toruński, Grudziądzki, Inowrocławski oraz Płocki.

Na tym terenie, w zasięgu sieci NEXERY znajduje niemal 44 tysiące „białych adresów” NGA. To budynki pozostające bez dostępu do sieci umożliwiającej łączność z Internetem o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, do 2020 roku każdy Europejczyk ma mieć zagwarantowaną możliwość korzystania z internetowego łącza nie wolniejszego niż 30 Mb/s, a co najmniej połowa gospodarstw domowych powinna korzystać z dostępu do Internetu o prędkości 100 Mb/s. Tymczasem, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Zgodnie z aktualnymi danymi GUS, w woj. kujawsko-pomorskim bez dostępu do Internetu pozostaje wciąż 14,3% gospodarstw domowych, w woj. mazowieckim zaś – 12,3%. (materiał partnera)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone