Zamknij
REKLAMA

Wkrótce ruszy remont ulicy Sienkiewicza i Rapackiego w Grudziądzu

13:09, 23.08.2019 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Na dzisiejszej konferencji prasowej Prezydent Maciej Glamowski podpisał umowy z wykonawcami na remont ul. Sienkiewicza, ul. Rapackiego oraz ścieżek transportowych wzdłuż ul. Szosa Toruńska. Na konferencji obecni byli przedstawiciele firm wykonujących remonty Kamil Rozmus,Oficer Rowerowy Tomasz Kędzior oraz dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Sylwia Łazarczyk.

„Rozpoczynamy trzy nowe inwestycje w naszym mieście. Ruszają tak długo wyczekiwane przez mieszkańców remonty.” - mówił w trakcie konferencji prasowej Prezydent Maciej Glamowski.

Przebudowa ul. Sienkiewicza planowana jest w kilku etapach. Do końca tego roku ma się zakończyć pierwszy etap od Al. 23 Stycznia do ul. Mickiewicza. Inwestycja ta przewiduje kompleksową przebudowę ulicy. Nawierzchnia wykonana zostanie z kostki kamiennej, tak aby zachować jej historyczny charakter. Ulica zyska także nowe oświetlenie uliczne. Przebudowane zostanie także odwodnienie i infrastruktura podziemna. „Robimy wszystko, aby ul. Sienkiewicza nabrała wyjątkowego kształtu. Aby była ulicą reprezentacyjną i estetyczną. W związku z tym zmieniliśmy nieco projekt tej budowy, ale mam nadzieję że efekty zadowolą mieszkańców” – podkreślał prezydent. Całkowita wartość wszystkich etapów tego projektu, to 8,4 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych.

Budowa ul. Rapackiego zakłada kompleksową przebudowę od ul. Piłsudskiego wraz ze skrzyżowaniem z ul. Królewską. Wykonane zostaną jezdnie chodniki, kanalizacja deszczowa.

Od 28 sierpnia 2019 r. zostanie zamknięty ruch w obrębie tej ulicy, aż do wjazdu na teren marketu „Intermarche” wraz ze skrzyżowaniem z ul. Moniuszki. Objazd dla pojazdów jadących z kierunku ul. Królewskiej w kierunku ul. Piłsudskiego wyznaczony został poprzez ulice: Dworcową, Hallera, Focha. Objazd dla pojazdów jadących z kierunku uli. Piłsudskiego w kierunku ul. Rapackiego i dworca autobusowego wyznaczony został poprzez ulice: Focha, Hallera, Dworcową, Królewską. W ramach zmian w stałej organizacji ruchu, ulica Wyzwolenia zostanie dopuszczona dwukierunkowo dla ruchu pojazdów z całkowitym wyłączeniem zatrzymania pojazdów. Ul. Moniuszki stanowić będzie drogę bez przejazdu z wlotem z kierunku ul. Dworcowej. Dodatkowo postój pojazdów TAXI przy dworcu kolejowym, zostaje zlikwidowany i przeniesiony w miejsce nieczynnego przystanku autobusowego na ul. Królewskiej.

Wartość projektu wynosi 4,3 mln zł. Jest współfinansowany z Funduszu Dróg Samorządowych.

Zarówno remont ul. Rapackiego jak i ul. Sienkiewicza realizowany będzie przez Przedsiębiorstwo Budowy Dróg ze Starogardu Gdańskiego. Według założeń prace na tych dwóch ulicach mają rozpocząć się w ciągu najbliższych tygodni.

            Rozpoczęła się także budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Szosa Toruńska. Ścieżka transportowa, ma służyć jako alternatywny dojazd do pracy dla części przemysłowej Mniszka. Oddzielenie ruchu pieszego od rowerowego wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Powstanie nowy pas dla rowerzystów w technologii bitumicznej. „Środowisko rowerowe silnie z nami współpracuje. To oni zarekomendowali lokalizację odcinka ścieżki transportowej. Gdybyśmy nie wykorzystali dofinansowania  na ten odcinek, nie moglibyśmy wykorzystać go w innym miejscu„ – mówiła w trakcie konferencji Sylwia Łazarczyk. „To jedna z najważniejszych ścieżek rowerowych w Grudziądzu. Nalegaliśmy na jej budowę. Chodziło nam głównie o osoby dojeżdżające codziennie do pracy. Jest tam duże natężenie ruchu. Do tej pory miała fatalną nawierzchnię, jedną z najgorszych w Grudziądzu.” Mówił w trakcie spotkania Oficer Rowerowy Tomasz Kędzior.

Cała inwestycja kosztować będzie 2,5 mln zł i zyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 85% kosztów. (UM)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

JANNEKJANNEK

17 3

..A GDYBY TAK OPRÓCZ OFICERA ROWEROWEGO POWOŁAĆ JESZCZE BOSMANA KAJAKOWEGO, PORUCZNIKA DESKOROLKOWEGO I SIERŻANTA PATYCZAKOWEGO. 14:02, 23.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

0 0

Nadzieja, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Plus, że ścieżka z masy bitumicznej, zresztą innej opcji sobie nie wyobrażam. No i kamień w centrum, a nie asfalty w zabytkowej części jak ze sławiennym rondem. Kuriozum numer 1. Kostka się wyrywa. Gów..o nie firma robi to się wyrywa. Wszędzie kładą i żyją. Zresztą jeśli chodzi o ścieżkę to spójrzcie jadąc od Auchan nad jezioro. Blacha przy srednicówce podłożona i najazd dla rowerów. Kto te odbiory robi? Nowe drogi i takie fuszery? Krawężniki na ścieżce i blachy dokladane? 21:26, 23.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Trzymam kciuki za soTrzymam kciuki za so

1 0

No w końcu. W Niemczech kostka to skarb może uszanujmy dzieło rąk i zachowany dawny klimat ulic. Cieszę się bardzo że w końcu główne ulice będą wyglądały jak w Europie 21:32, 26.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwatorobserwator

1 0

Czy przy Rapackiego - Królewska będzie rondo czy jak zwykle bez pomysłu ? 17:40, 19.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA