Zamknij
REKLAMA

KAS rozpoczyna rejestrację użytkowników w systemie e-TOLL

21:07, 25.05.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

?Dzisiaj udostępnimy naszym klientom kluczowy moduły tego systemu (e-TOLL - PAP) a mianowicie internetowe konto klienta. Jest to usługa w której rozpoczynamy rejestrację użytkowników i pojazdów w nowym systemie - powiedziała Rzeczkowska.

Krajowa Administracja Skarbowa udostępni we wtorek internetowe konto klienta i rozpocznie rejestrację użytkowników w nowym systemie poboru opłat drogowych e-TOLL - poinformowała podczas wtorkowej wideokonferencji szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

O skali przedsięwzięcia, zdaniem szefowej KAS, świadczy fakt, że w obecnie działającym systemie, czyli viaTOLL, zarejestrowanych jest 1,5 mln pojazdów.

?Dzisiaj razem z usługą elektroniczną uruchamiamy również telefoniczne centrum obsługi klienta, którego rolą jest wsparcie klientów w procesie rejestracji w systemie" - powiedziała szefowa KAS.

Dodała, że rolą telefonicznego centrum obsługi klienta będzie też udzielanie wszelkich informacji na temat nowych rozwiązań i funkcjonowania nowego systemu poboru opłat drogowych.

Według KAS rejestracja ma się rozpocząć we wtorek w godzinach nocnych.

Rzeczkowska przypomniała, że kolejnym krokiem w harmonogramie włączenia systemu jest uruchomienie w połowie czerwca tego roku poboru opłat w systemie e-TOLL.

Szefowa KAS przypomniała, że w ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę dzięki której zwiększy się przepustowość i ograniczone zostaną zatory na państwowych autostradach płatnych poprzez zmianę sposobu poboru opłaty za przejazd.

Zgodnie z ustawą, kierowcy korzystający z płatnych autostrad mieliby dwie możliwości zapłacenia za przejazd. Pierwszy to zakup w kioskach, na stacjach benzynowych elektronicznego biletu autostradowego. Drugi sposób uiszczenia opłaty byłby na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS za pomocą stosownych urządzeń lub bezpłatnej aplikacji mobilnej. Instalowanie aplikacji nie będzie obowiązkowe.

Obecnie KAS pobiera opłatę na dwóch odcinkach autostrad płatnych A2 Konin - Stryków i A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica i to właśnie na tych odcinkach autostrad w pierwszej kolejności zostanie wdrożona nowa metoda poboru opłat. Stanie się to 1 grudnia tego roku, kiedy wygasają umowy na obsługę bramek na tych autostradach.

W obecnym systemie poboru opłaty za przejazd autostradą konieczne jest zatrzymanie pojazdu w Miejscu Poboru Opłat, pobranie biletu lub wniesienie opłaty i oczekiwanie na podniesienie szlabanu, by wjechać lub zjechać z autostrady.

Obecny na wideokonferencji pełnomocnik Ministra Finansów do spraw informatyzacji Przemysław Koch przypomniał ponadto, że kolejną zmianę, którą wprowadza ustawa jest wydłużenie okresu przejściowego na dostosowanie się do nowego systemu przez użytkowników, szczególnie użytkowników pojazdów ciężkich.

Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują, że stary system viaTOLL musi być wygaszony do końca czerwca bieżącego roku, natomiast ustawa wprowadza dłuższy okres do 30 września.

Oparty o pozycjonowanie satelitarne system e-TOLL to następca systemu viaTOLL opartego o pozycjonowanie radiowe służącego do poboru opłat od pojazdów lub zespołów pojazdów za przejazd po niektórych odcinkach dróg krajowych. Za przejazd muszą płacić m.in. ciężarówki, autobusy czy samochody osobowe z przyczepami, jeśli dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu jest większa od 3,5 tony.

W systemie e-TOLL użytkownik będzie miał dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług po zalogowaniu do konta klienta w dedykowanym dla niego serwisie.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%