Zamknij

Grudziądzanie z Igrzysk wracają z medalami!

13:29, 21.03.2019 Z.O. Aktualizacja: 17:31, 21.03.2019
Skomentuj

Tydzień trwały zakończone dziś XV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych - Abu Dhabi 2019. Wzięło w nich udział około 7,5 tysiąca sportowców z ponad 190 krajów, w tym 64 zawodników z naszego kraju. W gronie tym znaleźli się również grudziądzanie – Patrycja Wiloczyńska i Oskar Urbański.

Oboje nie zawiedli, spisując się na medal i to w pełni tego słowa znaczeniu. 20-letnia Patrycja wywalczyła srebrny medal w rzucie mini oszczepem z wynikiem 10,91 m oraz brązowy w sztafecie 4x100 m. Podopieczna trenerki Agnieszki Szewczyk, nauczycielki w SP nr 13 była ponadto blisko medalu i to nawet złotego w pchnięciu kulą, gdzie uzyskała wynik 7,42 m, jednak sędziowie ostatecznie nie uznali tego pchnięcia i nie została sklasyfikowana w tej konkurencji. Z kolei 18-letni Oskar zdobył brązowy medal w skoku w dal z wynikiem 4,49 m. Na stadionie w Dubaju młody grudziądzanin rywalizował  również w innych konkurencjach lekkoatletycznych. W  biegu na 100 m zajął 6 lokatę, zaś w sztafecie 4x100 m był siódmy.

Wynik Oskara w skoku w dal był rewelacyjny i jednocześnie nowym rekordem życiowym. Zresztą tylko taki wynik dawał mu miejsce na podium. Z Oskarem pracuję 6-7 lat i muszę przyznać, że z roku na rok robi on kolosalne postępy – nie krył dumy z postawy swego podopiecznego Mirosław Dymiński, trener lekkoatletycznej kadry Polski w Dubaju, a na co dzień nauczyciel w ZPER w Grudziądzu.

Determinacja i przełamywanie barier

Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną na arenach sportowych w Abu Zabi i Dubaju rywalizowali w 17 dyscyplinach sportowych. Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich były największą sportową imprezą w historii Bliskiego Wschodu. Przy tej okazji warto dodać, że sama Ceremonia Otwarcia Igrzysk odbyła się na zapełnionym do ostatniego miejsca stadionie imienia szejka Zayeda w centru Abu Zabi. Ponad 43 tys. widzów było świadkami spektaklu z udziałem wykonawców światowej sławy, m.in. Avril Lavigne czy Luis Fonsi.

Jestem pod ogromnym wrażeniem atmosfery panującej na Igrzyskach. Wśród zawodników Olimpiad Specjalnych panuje ogromne poruszenie i szczęście. Wszyscy możemy się od nich uczyć niesamowitej determinacji  oraz tego, że się nie poddają pomimo trudności jakie ich spotykają – powiedziała Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

Sportowców naszego kraju na Bliskim Wschodzie wspierali również Ambasador RP - Robert Rostek oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Andrzej Kraśnicki.

Grad medali

W sportowej rywalizacji na obiektach w Abu Zabi i Dubaju polska reprezentacja zdobyła łącznie 69 medali, w tym 30 złotych, 21 srebrnych oraz 18 brązowych. Za taki wyczyn sportowcom należą się ogromne brawa i szacunek. Słowa uznania należą się również trenerom i opiekunom zawodników, którzy zadbali o jak najlepszą formę swych podopiecznych.

Medale są ważnym elementem motywacji dla zawodników, ale w idei ruchu Special Olympics nie są najważniejsze. To nagroda za sportowy wysiłek, za przełamywanie własnych barier i walkę nie tylko o lepszą kondycję fizyczną, ale także poprawa umiejętności społecznych, otwieranie na świat – jest zdania Małgorzata Strzałkowska, kierownik polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych.

Kolejne Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, tym razem zimowe, odbędą się za 2 lata w Szwecji.

(Z.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%