Zamknij
REKLAMA

Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. 1920-1939

07:35, 08.11.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Zapraszamy grudziądzan i gości naszego miasta do odwiedzenia wystawy przygotowanej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pt. „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. 1920-1939”. Ekspozycja dostępna będzie w muzealnym Pałacu Opatek.

Dzień otwarty z wystawą zaplanowano w sobotę, 10 listopada o godz. 12.00. W programie: oprowadzanie kuratorskie, prezentacje i filmy.

„Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920 - 1939” to ekspozycja poświęcona największej tego typu uczelni wojskowej w Europie międzywojennej (po Saumur we Francji), jedynej w Polsce, kształcącej kadrę dowódczą tej formacji.  Celem nadrzędnym wystawy jest pokazanie historii Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, a także jego roli w szkoleniu oficerów kawalerii II RP, w kształtowaniu ich postaw, norm zachowania, obyczajów, rozumienia takich pojęć, jak Honor, czy Ojczyzna, które dla tego pokolenia  miały ogromne znaczenie, a których wartość chcemy przywrócić. Nie mniej ważnym zagadnieniem jest ukazanie roli szkoły w rozwoju ówczesnego sportu konnego,  bowiem właśnie w Centrum Wyszkolenia Kawalerii wypracowano tzw. polski system jazdy, dzięki któremu Polacy odnosili sukcesy na Olimpiadach.

Projekt ekspozycji został przygotowany pod istniejące pomieszczenia zabytkowego Pałacu Opatek na dwóch kondygnacjach. Opracowano go zgodnie ze współczesnymi wymogami i trendami w muzealnictwie wyrażonymi poprzez nowoczesną aranżację w oparciu o oryginalny, bogaty materiał ekspozycyjny oraz  pełne informacje historyczne i  najnowsze rozwiązania multimedialne. Całość w atrakcyjny dla widza sposób ilustruje najważniejsze wydarzenia z życia Centrum Wyszkolenia Kawalerii, szkolenie, życie codzienne, infrastrukturę, broń i barwę, sport konny, w tym tzw. Grupę Olimpijską. Tradycyjny sposób pokazywania oryginalnych obiektów w gablotach, uzupełnia narracja z wykorzystaniem archiwalnych filmów, prezentacji multimedialnych, nagrań muzycznych. Wystawa jest przystosowana dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.

W salach na parterze zaprezentowano zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jeździectwem i sportami konnymi. Tutaj podziwiać można okazałą kolekcję broni białej - wszystkie wzory szabli używanych przez polskich kawalerzystów i lance.

W centralnym miejscu sali ustawiona jest rzeźba naturalnej wielkości, przedstawiająca kawalerzystów konno, w cwale, nawiązująca do znanych szarż, 18. Pułku Ułanów Pomorskich oraz 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, z września 1939 r.

Dalsza część poświęcona jest historii szkoły i życiu codziennemu w koszarach. Na ekranie monitora prezentowany jest film o historii Centrum Wyszkolenia Kawalerii przedstawiający najważniejsze wydarzenia, strukturę organizacyjną i życie codzienne kawalerzysty. W gablotach natomiast znajdują się pamiątki związane bezpośrednio ze szkołą oraz kolekcja oryginalnych odznak pułkowych.

Kolejną strefę zadedykowano jeździe konnej oraz sportom konnym. Ta część ekspozycji imituje stajnię. Znajdują się tu siodła oraz akcesoria jeździeckie, nagrody i puchary z zawodów sportowych, a także repliki umundurowania polowego kawalerzysty. Na ścianach umieszczono wydruki wielkoformatowe z wizerunkiem stajni i budową lancy.

Na I piętrze, w gablotach wolnostojących, umieszczono oryginalne mundury kawaleryjskie wraz z ekwipunkiem, a w gablotach wnękowych - kolekcję broni palnej i elementy wyposażenia kawaleryjskiego. Na wydrukach wielkoformatowych pokazane zostały wizerunki regulaminowego umundurowania kawalerzysty i wyposażenia sakw. Ponadto na ekranach, umieszczonych na ścianie, w formie krótkich filmów prezentowane są zagadnienia związane ze szkoleniem kawaleryjskim (jazda konna i woltyżerka, władanie bronią białą, wychowanie fizyczne, zajęcia teoretyczne, wyszkolenia bojowe, wyszkolenia strzeleckie). Wśród zbiorów znajdują się również osobiste pamiątki po kawalerzystach i replika sztandaru Oficerskiej Szkoły Kawalerii, na który ślubowanie składały kolejne roczniki podchorążych Szkoły Podchorążych Kawalerii i Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii.

Ekspozycja została przystosowana dla osób niepełnosprawnych poprzez przygotowanie traktów dla osób niedowidzących oraz etykiet do odczytywania audiodeskrypcji. Filmy prezentowane będą z napisami w wersji dla niesłyszących.

Pierwsze prace związane z przygotowaniem wystawy rozpoczęły się w 2017 r.
Zrealizowana została na podstawie projektu plastyczno-wnętrzarskiego aranżacji i wyposażenia wystawy wykonanego przez firmę IMAGINGA STUDIO Magdalena Poprawska, opracowanego na podstawie scenariusza przygotowanego przez Annę Wajler - kuratora wystawy.

Całkowity koszt zadania wyniósł 555 447,63 zł, w tym dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”): 188 275,50 zł, Urzędu Miejskiego w Grudziądzu: 330 000 zł oraz wkład Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi: 37 172,13 zł.

Warto dodać, że Prezydent Grudziądza Robert Malinowski objął wystawę honorowym patronatem. (UM)

Wstęp wolny.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone