Zamknij

czwartek, 04.04, godz. 18.30

Centrum Kultury Teatr ul. Teatralna 1 86-300 Grudziądz

Bilety: 15pln

Spotkanie w ramach cyklu „Aktorki. Spotkania”. Goście: Ewa Wiśniewska (aktorka) – prowadzący Łukasz Maciejewski (filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny).

Ewa Wiśniewska ikona polskiego kina w towarzystwie cenionego filmoznawcy Łukasza Maciejewskiego uświetnią kwietniowy wieczór w ramach cyklicznych spotkań DKF-u. Będzie to drugie spotkanie, gdzie pretekstem do rozmowy jest tym razem książka „Aktorki. Spotkania.” Pozycja jest pierwszą publikacją z cyklu, gdzie znalazły się portrety aktorek, ich zawodowych osiągnięć i życiowych wyborów. Wszystko podane z ogromnym wdziękiem, nostalgią i dowcipem, gdzie czytelnik znajduje to co nieuchwytne – fenomen aktorstwa. Podczas spotkania w Grudziądzu widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać na żywo jedną z książkowych bohaterek Łukasza Maciejewskiego.  Przed spotkaniem zapraszamy na projekcję filmu „Piąta pora roku”, w roli głównej Ewa Wiśniewska, której partneruje Marian Dziędziel.

„Piąta pora roku” reż. Jerzy Domaradzki

Z pozoru wszystko ich dzieli – pochodzą z różnych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich doświadczenie życiowe. Witek (Marian Dziędziel) to owdowiały kierowca, który przejechał w życiu tysiące kilometrów, ale nie zobaczył jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara (Ewa Wiśniewska), nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby – znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia. Pragnąc spełnić ostatnie życzenie partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu ich pierwszego spotkania, kobieta zwraca się o pomoc do Witka. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice.

Historia opowiedziana w „Piątej porze roku” nieustannie czymś zaskakuje, a opowiedziana jest z ciepłem, lecz bez przesłodzenia, i sympatią dla bohaterów, nie tuszującą wszakże ich ludzkich słabości. Dialogi są „życiowe”, a przy tym – kiedy trzeba – nie pozbawione humoru.

„Piąta pora roku” jest koncertem gry aktorskiej, przede wszystkim Wiśniewskiej i Dziędziela, choć także praktycznie wszystkich odtwórców ról drugoplanowych, z brawurowym, acz nie szarżującym Andrzejem Grabowskim na czele.

„Aktorki. Spotkania”

Portrety dwudziestu wybitnych aktorek to nie tylko wnikliwy opis ról i zawodowych osiągnięć bohaterek, ale również wspaniała kronika polskiej kultury z perspektywy jej najbardziej fotogenicznych symboli, w której znalazło się miejsce na wdzięk, ironię, uśmiech i suspens. Dzięki opowieściom bohaterek, poznajemy zapachy i klimat międzywojnia, smutek stalinizmu i komunizmu, a także kontrastujące ze sobą kolory transformacji. Wewnątrz spraw wielkiej wagi stale rozgrywają się prywatnie i sceniczne melodramaty, sensacje, a nawet kryminały, a nieuchwytne dotąd ikony polskiego kina i teatru podczas lektury stają się członkami naszych rodzin. Aktorki Łukasza Maciejewskiego to znakomicie napisana, nostalgiczna i dowcipna książka o czymś pozornie nieuchwytnym – fenomenie aktorstwa.


środa24 lipca

piątek26 lipca

sobota27 lipca

niedziela28 lipca

poniedziałek29 lipca

środa31 lipca

piątek2 sierpnia

piątek9 sierpnia

niedziela11 sierpnia

poniedziałek12 sierpnia

wtorek13 sierpnia

czwartek15 sierpnia

piątek16 sierpnia

piątek23 sierpnia

niedziela22 września
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone