Zamknij

czwartek, 04.04, godz. 18.30

Centrum Kultury Teatr ul. Teatralna 1 86-300 Grudziądz

Bilety: 15pln

Spotkanie w ramach cyklu „Aktorki. Spotkania”. Goście: Ewa Wiśniewska (aktorka) – prowadzący Łukasz Maciejewski (filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny).

Ewa Wiśniewska ikona polskiego kina w towarzystwie cenionego filmoznawcy Łukasza Maciejewskiego uświetnią kwietniowy wieczór w ramach cyklicznych spotkań DKF-u. Będzie to drugie spotkanie, gdzie pretekstem do rozmowy jest tym razem książka „Aktorki. Spotkania.” Pozycja jest pierwszą publikacją z cyklu, gdzie znalazły się portrety aktorek, ich zawodowych osiągnięć i życiowych wyborów. Wszystko podane z ogromnym wdziękiem, nostalgią i dowcipem, gdzie czytelnik znajduje to co nieuchwytne – fenomen aktorstwa. Podczas spotkania w Grudziądzu widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać na żywo jedną z książkowych bohaterek Łukasza Maciejewskiego.  Przed spotkaniem zapraszamy na projekcję filmu „Piąta pora roku”, w roli głównej Ewa Wiśniewska, której partneruje Marian Dziędziel.

„Piąta pora roku” reż. Jerzy Domaradzki

Z pozoru wszystko ich dzieli – pochodzą z różnych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich doświadczenie życiowe. Witek (Marian Dziędziel) to owdowiały kierowca, który przejechał w życiu tysiące kilometrów, ale nie zobaczył jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara (Ewa Wiśniewska), nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby – znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia. Pragnąc spełnić ostatnie życzenie partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu ich pierwszego spotkania, kobieta zwraca się o pomoc do Witka. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice.

Historia opowiedziana w „Piątej porze roku” nieustannie czymś zaskakuje, a opowiedziana jest z ciepłem, lecz bez przesłodzenia, i sympatią dla bohaterów, nie tuszującą wszakże ich ludzkich słabości. Dialogi są „życiowe”, a przy tym – kiedy trzeba – nie pozbawione humoru.

„Piąta pora roku” jest koncertem gry aktorskiej, przede wszystkim Wiśniewskiej i Dziędziela, choć także praktycznie wszystkich odtwórców ról drugoplanowych, z brawurowym, acz nie szarżującym Andrzejem Grabowskim na czele.

„Aktorki. Spotkania”

Portrety dwudziestu wybitnych aktorek to nie tylko wnikliwy opis ról i zawodowych osiągnięć bohaterek, ale również wspaniała kronika polskiej kultury z perspektywy jej najbardziej fotogenicznych symboli, w której znalazło się miejsce na wdzięk, ironię, uśmiech i suspens. Dzięki opowieściom bohaterek, poznajemy zapachy i klimat międzywojnia, smutek stalinizmu i komunizmu, a także kontrastujące ze sobą kolory transformacji. Wewnątrz spraw wielkiej wagi stale rozgrywają się prywatnie i sceniczne melodramaty, sensacje, a nawet kryminały, a nieuchwytne dotąd ikony polskiego kina i teatru podczas lektury stają się członkami naszych rodzin. Aktorki Łukasza Maciejewskiego to znakomicie napisana, nostalgiczna i dowcipna książka o czymś pozornie nieuchwytnym – fenomenie aktorstwa.


piątek26 kwietnia

sobota27 kwietnia

niedziela28 kwietnia

poniedziałek29 kwietnia

środa1 maja

piątek3 maja

czwartek9 maja

piątek17 maja

niedziela26 maja

niedziela9 czerwca
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone