Zamknij
REKLAMA

czwartek, 21.03, godz. 10:00

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w ZST, ul.Hoffmanna 1, Grudziądz

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Grudziądzu
ZAPRASZA
21 marca (CZWARTEK) o godz. 11:55 na Plac Miłośników Astronomii w Grudziądzu.

W Grudziądzkim Dniu Mikołaja Kopernika Ekonomisty nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Wielkiego Astronoma przez przedstawicieli grudziądzkich placówek oświatowych, kulturalnych oraz miłośników astronomii. Dzień ten upamiętnia wizytę Mikołaja Kopernika jako ekonomisty w Grudziądzu.

Po ceremonii złożenia kwiatów, około godz. 12:15 uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu poczęstują zgromadzonych chlebem przygotowanym przez nich według receptury z czasów Kopernika (AKCJA pod kryptonimem: "Na Święto Kopernika Chleb z Gastronomika").

OPIS: 497 rocznica ogłoszenia przez Mikołaja Kopernika "Traktatu o monetach" podczas  zjazdu stanów Prus Królewskich w Grudziądzu. Dnia 21 marca 1522 roku Kopernik wygłosił publiczne traktat o monetach, w którym w zwięzły sposób sformułował pięć podstawowych postulatów, współcześnie nazywanych monetarnymi, które zostały wyjaśnione poprzez przykłady, porównania i paralele historyczne. Kopernik opowiadał się między innymi za ścisłą kontrolą liczby mennic działających na obszarze Prus. Myśl ekonomiczna, w dziedzinie określanej obecnie jako polityka pieniężna, została później jeszcze bardziej rozwinięta i jest znana jak prawo Kopernika - Greshama.

PROGRAM:
GRUDZIĄDZKI DZIEŃ MIKOŁAJA KOPERNIKA EKONOMISTY
497. rocznica ogłoszenia przez Mikołaja Kopernika "Traktatu o monecie"
podczas jego wizyty w Grudziądzu

21 marca, godz.10:00

  • Rozpoczęcie 45.Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego.
  • Transmisja na żywo: www.planetarium.grudziadz.pl
  • Miejsce: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w ZST, ul.Hoffmanna 1

21 marca, godz.10:30
Uczniowski spektakl teatralny pt."Z pamiętnika Kopernika". Przedstawienie przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych (ZSE) im.Mikołaja Kopernika.

Sztuka to kilka scen z życia Mikołaja Kopernika, prezentujących jego wszechstronne talenty. Przed spektaklem uroczystość wręczenie sztandaru szkole (ZSE). Miejsce: Centrum Kultury Teatr, ul. Teatralna 1

21 marca, godz. 12.00
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika
Miejsce: Plac Miłośników Astronomii

21 marca, godz. 12.15
"Na Święto Kopernika Chleb z Gastronomika" - degustacja chleba upieczonego przez uczniów z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich według starej receptury pochodzącej z czasów Mikołaja Kopernika. Miejsce: Plac Miłośników Astronomii


środa24 lipca

piątek26 lipca

sobota27 lipca

niedziela28 lipca

poniedziałek29 lipca

środa31 lipca

piątek2 sierpnia

piątek9 sierpnia

niedziela11 sierpnia

poniedziałek12 sierpnia

wtorek13 sierpnia

czwartek15 sierpnia

piątek16 sierpnia

piątek23 sierpnia

niedziela22 września
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone