Zamknij

W Rudzie niedaleko Grudziądza polecą wióry!

14:17, 10.06.2018 | S.K
REKLAMA
Skomentuj

W poniedziałek (11.06.2018 r.) rusza VI Otwarty Plener Rzeźby "U Styperków".  W tym roku tematem przewodnim są kapliczki, które wykonają tacy rzeźbiarze jak: Michał Grzymysławski, Piotr Jakubowski, Robert Sadło, Jerzy Soremski, Mieczysław Wojtkowski. Plener potrwa kilka dni, w czasie których powstaną ogromne drewniane rzeźby.  Na bieżąco można odwiedzać i śledzić miejsce działań artystycznych oraz zapoznać się z pracą rzeźbiarzy, wziąć do rąk dłuto i spróbować rzeźbienia.  16.06.2018 r. nastąpi, tradycyjnie już, uroczyste zakończenie wydarzenia.

Przypomnijmy, pierwszy Plener Rzeźby "U Styperków" odbył się w 2013 roku. Zorganizowali go artyści należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych wraz z żoną Danutą Styperek. Pomysł spotkania twórców powstał podczas pogrzebu zmarłego w 2012 roku rzeźbiarza Waldemara Styperka, aby w ten sposób uczcić jego pamięć. Pod gościnny dach przyjęła ich wdowa po artyście, ceniona autorka obrazów, zwłaszcza malowanych na szkle.

Organizatorką wydarzenia, jak co roku jest żona artysty, Danuta Styperek. Dba ona by miejsce to tętniło życiem, nie tylko w czasie rzeźbiarskiej imprezy. Przez cały rok udostępnia publiczności pracownię męża tzw. Tworznię Waldka, która po jego śmierci stała się jednocześnie galerią sztuki. Eksponowane są w niej prace zmarłego rzeźbiarza jak i innych artystów zaprzyjaźnionych z rodziną Styperków.

Plener rzeźbiarski „U Styperków” z roku na rok wzbudza coraz większe zainteresowanie nie tylko mieszkańców naszego województwa, ale również lokalnych władz, prywatnych sponsorów, którzy doceniają jego animacyjny wkład w kultywowanie regionalnych tradycji.

 

(S.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone