Zamknij

Dzień Sybiraka obchodzony w Radzyniu Chełmińskim

07:11, 18.09.2018 P.P. Aktualizacja: 09:31, 18.09.2018
Skomentuj

17 września obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Przypada on w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce w 1939 roku. W Radzyniu Chełmińskim od kilku lat bardzo żywa jest pamięć o zesłańcach. A to dlatego, że straszny los osób wywiezionych na Sybir w 1945 roku to historia, która dotyczy mieszkańców osobiście. Bo to właśnie ich rodzice, dziadkowie i pradziadkowie zostali wyrwani ze swoich rodzinnych domów, by odbyć swą ostatnią podróż do nieludzkiej ziemi. Niektórym udało się powrócić ale wielu z nich zginęło na obczyźnie a jeszcze innych los do dziś jest nieznany.

Na wschodnim krańcu miasta znajduje się pomnik poświęcony sybirakom. Wykonał go w 1985 roku lokalny społecznik i nauczyciel historii, Ziemowit Maślanka, który na własnej skórze odczuł czym była przymusowa wywózka na Sybir. To on pragnął zadbać o pamięć tych, którym nie dane było powrócić do Ojczyzny. W czasach, w których powstał pomnik, nie można było mówić wprost o pewnych faktach dlatego bardzo długo był on nieopisanym obeliskiem, z boku tylko przypominającym kolejkę wąskotorową, którą to w tajdze wożono ścięte przez skazańców drzewo. Ogólna tablica informująca powstała dopiero w 2010 roku. Jednak marzeniem pomysłodawcy, Pana Ziemowita, było aby w miejscu tym wyryte zostały nazwiska wszystkich tych osób, które nigdy nie wróciły. Dlatego to w 2017 roku powstał społeczny Komitet ds. Pomnika Sybiraka w Radzyniu Chełmińskim. Celem komitetu było doprowadzenie do powstania pamiątkowych, imiennych tablic. Inicjatywę tę poprał Burmistrza Miasta i Gminy, Pan Krzysztof Chodubski i dzięki sfinansowaniu przez niego projektu podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Sybiraka nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablic zawierających w sumie 60 nazwisk. W tej doniosłej chwili wzięli udział również członkowie Zarządu Związku Sybiraków w Grudziądzu i Pani Wanda Jabłońska, mieszkanka Radzynia Chełmińskiego, której udało się powrócić do kraju z Syberii.  

Z okazji dzisiejszej uroczystości powstał biuletyn zatytułowany „Deportacje Polaków w 1945 roku z terenu Miasta i Gminy Radzyń Chełmińskim”.

(P.P.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%