Zamknij

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt Piłsudskiego w Radzyniu

20:14, 24.09.2018 | P.P.
REKLAMA
Skomentuj

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt Józefa Piłsudskiego w Radzyniu Chełmińskim w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. 

W ramach tegorocznych obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski w Radzyniu Chełmińskim nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt w mieście generała Józefa Piłsudskiego. Faktyczne wyzwolenie terenów dzisiejszego powiatu grudziądzkiego nastąpiło dopiero w styczniu 1920 roku. Dokładnie 22 stycznia wkroczyły do Radzynia Chełmińskiego wojska polskie prowadzone przez gen. Pruszyńskiego. Zaś sam Pierwszy Marszałek Polski odwiedził miasto 8 czerwca 1921 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia powstała tablica, którą zaprojektował i wyrzeźbił artysta Oleg Iwanenko. Odlew z brązu wykonała odlewnia Marcina Kałdowskiego w Zakrzewie. Tablica wmurowana została w fasadę budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Plac Towarzystwa Jaszczurczego.

Do tej pory nie mieliśmy w Radzyniu Chełmińskim miejsca, w którym moglibyśmy należycie uczcić Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada. Symboliczne kwiaty i znicze składane były pod pomnikiem ofiar II Wojny Światowej. W tym roku, po raz pierwszy, będziemy mogli się już spotkać w miejscu, w którym znajduje się tablica nawiązująca bezpośrednio do wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. – mówił pomysłodawca tablicy Burmistrz Miasta i Gminy w Radzyniu Chełmińskim, Krzysztof Chodubski, dodając – To zaszczyt dla naszego miasta, że gościł tu Pierwszy Marszałek Polski, Józef Piłsudski.

Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy, w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej, odbyło się otwarcie wystawy poświęconej wielkiemu generałowi.

(P.P.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone