Zamknij
REKLAMA

Umowa na kontynuację budowy S5 Świecie Południe - Bydgoszcz Północ

15:38, 23.04.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła 23 kwietnia 2020 r. umowę z konsorcjum firm PBDiM Kobylarnia i Mirbud na dokończenie budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku Świecie Południe – Bydgoszcz Północ. W najbliższym czasie zostanie podpisana także umowa na kontynuację budowy odcinka tej trasy od Nowych Marz do węzła Świecie Południe.

Epidemia nie zatrzymuje polskich budów. Dokończymy budowę drogi ekspresowej S5, porzuconą przez nierzetelnego wykonawcę. Odcinek będzie dostępny dla kierowców w 2022 r. - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Długość odcinka S5 Świecie Południe – Bydgoszcz Północ wynosi 22,4 km. W ramach zadania o wartości 583,4 mln zł wykonawca wybuduje dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu w każdym kierunku z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), a także drogi obsługujące teren przyległy do trasy. Powstaną ponadto węzły Gruczno, Pruszcz, Trzeciewiec oraz Bydgoszcz Północ. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

Termin realizacji robót to 22 miesiące (bez okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).

Kolejna umowa niebawem

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z firmą Budimex na kolejny, ostatni już odcinek drogi ekspresowej S5 między węzłem na A1 Nowe Marzy a węzłem Świecie Południe (Dworzysko) o długości 23,3 km. Podobnie jak na innych odcinkach będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy wraz rezerwą pod trzeci. Wykonawca zbuduje węzeł Sartowice, a także wyremontuje węzły Świecie Północ, Zachód i Południe na istniejącej obwodnicy tego miasta. Koszt prac budowlano-montażowych na tym odcinku wyniesie 566,8 mln zł. Termin wykonania prac został określony na 22 miesiące, bez wliczania okresów zimowych.

Ponowny wybór wykonawców

Po wielokrotnych wezwaniach do rzetelnej i zgodnej z kontraktami realizacji trzech odcinków S5, 11 czerwca 2019 r. GDDKiA odstąpiła od umów z ich wykonawcą, firmą Impresa Pizzarotti. Wykonawca prowadził zadania niezgodnie z zawartymi umowami, nie wypełniał postanowień dotyczących ich realizacji, w tym realizacji postępu robót. Nie regulował również płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów. W sierpniu 2019 r. ogłoszono nowe przetargi na trzy zadania.

S5 w województwie kujawsko-pomorskim

  • Droga ekspresowa S5 biegnąca z południa w kierunku północnym połączy Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i poprzez połączenie z A1 Gdańsk, stając się jedną z głównych dróg o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i rozwoju portów Trójmiasta.
  • S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego będzie miała prawie 130 km długości. Realizacja trasy została podzielona na 7 odcinków:
  • Nowe Marzy - Świecie Południe (Dworzysko) – przed podpisaniem umowy;
  • Świecie Południe (Dworzysko) - Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) – podpisana umowa;
  • Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) - Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) - w użytkowaniu;
  • Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) - Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) - w budowie, oddanie do ruchu planowane w 2020 r.;
  • Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) - Szubin Północ - podpisana umowa na kontynuację prac budowlanych;
  • Szubin Północ - Żnin Północ - w budowie; w lutym br. został przełożony ruch z DK5 na jedną jezdnię S5; oddanie do ruchu planowane w 2020 r.;
  • Żnin Północ - granica województwa - w użytkowaniu.

(gov.pl)

Pożyczka na dowód - sprawdź ofertę

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

RalfRalf

0 0

Rok stracony 20:08, 26.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz