Zamknij

Policja w Grudziądzu otrzymała nowy radar laserowy

23:57, 10.05.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Grudziądzka policja otrzymała nowy radary LTI 20/20 TruCAM z funkcją rejestracji obrazu. Taki wymógł identyfikacji pojazdu podczas pomiaru prędkości jest w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 listopada 2007r. W założeniu miały być wolne od wszelkich wad pomiarowych i prawnych i tym samym z jednej strony poprawić bezpieczeństwo na drodze, a z drugiej zdyscyplinować finansowo zbyt szybkich kierowców.

Zasięg takiego radaru miał być bliski 1200m. Niestety okazało się, że przy pomiarze z 500m wiązka ma szerokość metra, co może wykluczyć precyzyjne wskazanie namierzanego auta.

Punkt celowniczy widoczny w wizjerze radaru ULTRALYTE LTI 20-20 TruCAM nie jest wcale obrazem promienia lasera stwierdził Sąd w Zamościu.

Sąd Rejonowy w prawomocnym wyroku orzekł, że urządzenia laserowe (radary laserowe) ULTRALYTE LTI 20-20 są tak samo niewiarygodne jak osławiona ISKRA-1 i na podstawie ich wskazań, nie można ukarać kierowcy mandatem karnym, bowiem pojazd, który Policjant widzi w wizjerze nie jest (nie musi być) tożsamym z pojazdem, którego prędkość została zmierzona przez promień lasera.

Okazuje się, że sama policja ma również wątpliwości i dlatego przy Komendzie Głównej Policji powstanie zespół ekspertów analizujących wyroki sądowe, które anulowały kary nałożone na kierowców przez drogówkę. W 2016 roku policjanci wystawili 1,6 mln mandatów na podstawie pomiarów dokonanych radarami. W prawie 12 tys. przypadków kierowcy odmówili ich przyjęcia. Do dziś sądy wydały wyroki uniewinniające w 87 przypadkach. To niewiele, ale policja zastanawia się, z czego to wynika. I właśnie na to pytanie ma odpowiedzieć nowy zespół KGP.

Policjanci w Grudziądza używają tego urządzenia na co dzień i nie było przypadku odmowy przyjęcia mandatu. Urządzenie ma stosowną homologację i nie ma podstaw aby z niego nie korzystać.  - mówi st. asp. Jacek Jeleniewski p.o Oficera Prasowego Komendanta Miejskiego Policji 

Sprawdzenie tego urządzenia zrobili dziennikarze magazynu "Polska i Świat" – zobaczcie jakie wnioski wyciągnęli z tego badania.

 

(J.R)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

fbifbi

0 0

Zasięg takiego radaru miał być bliski 1200m. Niestety okazało się, że przy pomiarze z 500m wiązka ma szerokość metra, co może wykluczyć precyzyjne wskazanie namierzanego auta. Znając te właściwości będzie nam dużo łatwiej wykręcić się od płacenia mandatu.

13:23, 11.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rozaroza

0 0

czyli suszarki były nielegalne od 2007 bo nie miały identyfikacji pojazdu ....pięknie czy tym nie powinna zająć się prokuratura wyłudzenie na wielką skalę 22:32, 12.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone