Zamknij

Mieszkańcy Grudziądza korzystają z wakacji kredytowych. Na czym one polegają

14:14, 08.02.2023 . Aktualizacja: 14:14, 08.02.2023
Skomentuj Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/ Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

W połowie 2022 r. w odpowiedzi na rosnące raty kredytów hipotecznych rząd wprowadził tzw. wakacje kredytowe, z których korzysta również wielu grudziądzan. Na czym one polegają i na jakich zasadach są udzielane?

Stopy procentowe podbijają raty kredytowe

Bardzo szybko rosnące raty kredytów hipotecznych są zmorą dla milionów gospodarstw domowych w Polsce. Niektórym dłużnikom kwota comiesięcznego zobowiązania spłacanego bankowi wzrosła nawet o ponad 100%. Nietrudno sobie wyobrazić, jak druzgoczący wpływ na budżet domowy może mieć podwyżka np. z 2000 zł do 4000 zł, nie mówiąc już o większych sumach. Znajdując się w podobnym położeniu, niektórzy muszą się dodatkowo wspomagać innymi kredytami czy pożyczkami, np. ze strony https://sowafinansowa.pl/pozyczki-ratalne/, aby wystarczyło pieniędzy na przeżycie od pierwszego do pierwszego.

Horrendalne podwyżki rat kredytowych to efekt zacieśniania polityki pieniężnej państwa, co z kolei wynika z galopującej inflacji. Podnosząc stopy procentowe, Rada Polityki Pieniężnej działająca przy Narodowym Banku Polskim stara się zwalczać inflację, choć uczciwie trzeba przyznać, że efektów jak na razie nie widać, bo ceny wciąż bardzo szybko rosną. Boleśnie odczuwają tę sytuację natomiast w swoich kieszeniach kredytobiorcy, którzy z powodu wysokich stóp procentowych muszą płacić znacznie większe raty swoich zobowiązań wobec banków. Rząd zauważył ten problem i aby nieco ulżyć zadłużonym grudziądzanom i mieszkańcom innych miejscowości w Polsce, postanowił wprowadzić tzw. wakacje kredytowej. Na czym one polegają?

Czym są i jak działają wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe są skierowane do osób spłacających kredyt hipoteczny zaciągnięty w złotówkach przed 1 lipca 2022 r. na zakup mieszkania lub domu albo jego budowę z myślą o własnych celach bytowych. Nie dotyczą więc inwestorów, którzy zadłużyli się w banku w celu nabycia nieruchomości inwestycyjnej, np. na wynajem czy do odsprzedaży. Wakacje kredytowe mogą ponadto dotyczyć tylko jednej umowy, a ich założeniem jest przesunięcie rat kredytowych, tak aby w danym miesiącu nie musieć ich płacić.

Wakacje kredytowe obowiązywały w 2022 r. i funkcjonują również w 2023 r. W ich ramach w 2022 r. można było zaniechać płacenia rat łącznie przez 4 miesiące – po 2 miesiące w 3. i 4. kwartale. Również 4 raty można odroczyć w 2023 r., z tym że już tylko po jednej na każdy kwartał. Łatwo więc policzyć, że w ciągu 2 lat można w ten sposób wstrzymać spłatę 8 rat. Co ważne, mechanizm dotyczy całej kwoty raty – części zarówno kapitałowej, jak i odsetkowej.

Odroczenie, a nie zwolnienie z zapłaty

Trzeba jednak pamiętać, że wakacje kredytowej nie są zwolnieniem z danej raty, lecz oznaczają jej przesunięcie w czasie. Decydując się na skorzystanie z tej możliwości, dłużnik de facto nic nie zyskuje – kwota zobowiązania pozostaje niezmienna, tylko że jej spłata może być przesunięta łącznie o 8 miesięcy. Aby skorzystać z wakacji kredytowych, konieczne jest złożenie wniosku w swoim banku – można to zrobić osobiście w placówce, przez Internet, pisemnie lub mailowo.

O ile wniosek jest poprawny, instytucja ma obowiązek go przyjąć i poinformować o tym klienta w ciągu 21 dni od otrzymania informacji o chęci skorzystania z omawianego mechanizmu. Rozwiązanie wprowadzone przez rząd cieszy się dużą popularnością wśród kredytobiorców z Grudziądza. Jak pokazują statystyki, zdecydowało się na nie ok. 60% uprawnionych osób.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%