Zamknij
REKLAMA

Na jakie oferty kancelarii frankowych trzeba uważać?

13.37, 26.07.2022 .
Skomentuj

Sprawy sądowe, które dotyczą sporów na tle frankowym są jednymi z bardziej zawiłych procesów pomiędzy bankami a ich klientami. Wymagają one sporej dawki wiedzy z zakresu najnowszego orzecznictwa, a także doświadczenia. Z tego powodu ich prowadzenie warto jest powierzyć profesjonalnej kancelarii prawnej, która znacząco zwiększa nasze szanse na sukces. Dodatkowo próby samodzielnego dochodzenia swoich roszczeń przed sądem mogą okazać się zdaniem wyczerpującym i z góry skazanym na porażkę.

Niestety wybór odpowiedniej kancelarii wcale nie jest prosty ani szybki. Wraz z korzystnym dla frankowiczów wyrokiem TSUE z 2019 roku na rynku prawniczym pojawiła się ogromna liczba nowych podmiotów, które, mimo, że zapewniają o swoich kompetencjach nie zawsze są godne zaufania. Podobnie rzecz ma się z wyjątkowo tanimi kancelariami, z którymi współpraca może wiązać się z dużym ryzykiem przegranej oraz narażeniem się na wysokie koszty po zakończeniu procesu. Jak zatem nie dać się oszukać, jakie zapisy w umowach obsługi prawnej są niepokojące oraz jak rozwiązać sprawę wynagrodzenia kancelarii? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu przygotowanego z naszym partnerem portalem BiznesNews24.PL

Czy wynagrodzenie typu success fee będzie zawsze korzystne?

Pierwszym aspektem, o którym należy pamiętać decydując się na zawarcie umowy z daną kancelarią to fakt, że wszystkie warunki wypłaty wynagrodzenia powinny być uregulowane w treści umowy obsługi prawnej. Z tego powodu niezwykle ważne jest jej dokładne przestudiowanie jeszcze przed podpisaniem.

Może, bowiem okazać się, że z pozoru atrakcyjna finansowo oferta będzie nas finalnie kosztować więcej niż założyliśmy na początku. Wielu frankowiczów poszukując ofert kieruje się kryterium ceny oraz tym, ile należy wyłożyć jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy - poprzez co często decydują się na oferty firm nie będących kancelariami oferujących bardzo niskie koszty zaraz po zleceniu sprawy oraz bardzo wysokie wynagrodzenie success fee rządu 15-30% po wygrani sprawy.

Jest to sposób rozliczenia polegający na tym, że wypłata głównego wynagrodzenia dla pełnomocnika jest uzależniona od tego, czy doprowadził on do wygranej sprawy, czy nie. Oznacza to, że kluczowa zapłata za cała usługę następuje dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku. Trzeba tu jednak pamiętać, że i w tym przypadku dobrze jest zapoznać się z treścią umowy, bowiem trudno jest jednoznacznie określić, czym jest sukces oraz w jaki sposób kancelaria wylicza korzyści kredytobiorcy, od których zazwyczaj pobierają swój procent. 

Trzeba jednak brać pod uwagę, że ceny firm oferujących ten sposób wynagrodzenia finalnie są kilka razy wyższe niż doświadczonych kancelarii frankowych pobierających wyższe wynagrodzenie na początku oraz niski procent po wygranej sprawie rzędu 3-6%.

Przyjmując wysoką skuteczność tych kancelarii sięgającą 98% wygranych spraw oraz możliwość płatności wynagrodzenia w ratach należy uznać, że oferty oparte o niską wpłatę początkową oraz wysokie success są obecnie dla większości kredytobiorców skrajnie nie korzystne i przed wybraniem takiej oferty należy dokładnie policzyć wszystkie przyszłe koszty.

Kancelarie w formie spółki z o.o.

Kolejnym istotnym aspektem w trakcie wyboru kancelarii idealnej jest odrzucenie wszystkich podmiotów, które prowadzone są w formie sp. z o.o. W istocie nie są to nawet prawdziwe kancelarie, bowiem nazwa ta zarezerwowana jest dla indywidualnych praktyk prowadzonych przez adwokatów bądź radców prawnych. Takie spółki będą zazwyczaj jedynie przemianowanymi firmami odszkodowawczymi lub niewyspecjalizowanymi podmiotami, które chcą konkurować z kancelariami adwokackimi lub radców prawnych poprzez niższe ceny.

Dobre kancelarie frankowe będą posiadały przynajmniej kilkuletni staż w zakresie obsługi kredytów tego typu oraz wysokie standardy usług. Z kolei nowe kancelarie nie dysponują doświadczeniem, specjalistyczną wiedzą, ani bogatą historią sukcesów.

Powierzenie swojej sprawy o kredyt frankowy tego typu spółce z o.o. wiąże się z ryzykiem, bowiem braki w doświadczeniu to prosta droga do przegranej. Dodatkowo podmioty tego typu nie obowiązuje ubezpieczenie OC od popełnienia błędów, więc możliwe, iż frankowicz nie będzie miał szans uzyskać jakiegokolwiek odszkodowania w przypadku rażących zaniedbań po stronie pełnomocnika. 

Jak powinna zostać przeliczana podstawa do ustalenia premii za sukces?

Mając przed sobą oferty różnych kancelarii frankowych należy zwrócić jeszcze uwagę na sposób, w jaki dany podmiot określa podstawę do wyliczenia success fee. Nasza czujność powinna wzbudzić już procentowa wartość wynagrodzenia na poziomie 15-30 proc.

Renomowane kancelarie w przeważającej większości pobierają opłatę wstępna równą kilku/kilkunastu tysiącom zł, a premia success fee nie przekracza tu 5 proc. Alarmujące powinno być dla nas również stwierdzenie „ saldo kredytu spada do 0”, ponieważ sugeruje ono, że określenie podstawy do premii odbywa się przy użyciu sumy aktualnej wartości zadłużenia i kwoty raty, która kredytobiorca ma otrzymać od banku

Przykładowe obliczenie w takiej sytuacji może wyglądać następująco:

Sąd zadecydował o unieważnieniu umowy kredytu frankowego oraz nakazał rozliczenie wzajemne kredytobiorcy i banku za pomocą teorii dwóch kondykcji.

Bank zostaje zobligowany do zwrócenia frankowiczowi 280 000 zł, 

Zdaniem banku zadłużenie frankowicza w chwili wydania wyroku wynosi 300 000 zł, a kancelaria domaga się wynagrodzenia na poziomie 30 proc. od łącznej kwoty 580 000 zł, czyli sumy rzekomego spadku salda zadłużenia i kwoty, którą ma zapłacić bank.

Oznacza to, że kredytobiorca musi zapłacić kancelarii 174 000 zł, przy faktycznym spadku salda zadłużenia w wysokości 280 000 zł

Ten sam kredytobiorca zapłaciłby jedynie 14 000 zł w przypadku wyboru success fee liczonego jedynie od kwoty zasądzonej przez sąd w wyroku (5 proc. od kwoty 280 000 zł).

Powyższy przykład pokazuje jasno, że najlepszym z możliwych rozwiązań jest zainwestowanie w dobrą i nie koniecznie początkowo tanią kancelarię frankową.

Podmioty takie dbając o swoich klientów oferują im przejrzyste zasady wypłaty wynagrodzenia. W przypadku walki o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu nie warto kusić się tanią ofertą pseudo kancelarii.

W ostatecznym rozrachunku może, bowiem okazać się, że uiszczenie opłaty wstępnej może nam zagwarantować uczciwe zasady pobierania prowizji i pewność, że kancelaria, którą wybraliśmy posiada odpowiednie zaplecze i doświadczenie, by zagwarantować nam sukces. Jedynie wykwalifikowana i posiadająca sukcesy na polu kredytów frankowych kancelaria prawna jest w stanie zaoferować nam wszystko, by uzyskać satysfakcjonujący nas wynik postępowania sądowego.

Artykuł stworzony we współpracy z portalem https://biznesnews24.pl

Źródło:

a) https://biznesnews24.pl/kancelarie-frankowe-ktora-wybrac-poradnik-dla-frankowiczow/

b) https://biznesnews24.pl/kancelarie-frankowicze/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%