Zamknij
REKLAMA

Przyłączenie do światłowodu – wszystko, co musisz wiedzieć

15.56, 09.08.2022 .
Skomentuj

Na proces podłączenia gospodarstwa domowego do sieci światłowodowej składa się kilka etapów. Co musisz wiedzieć, jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie? Sprawdź.

Kto odpowiada za budowę sieci?

W procesie powstania sieci światłowodowej warto rozróżnić dwa podmioty – operatora hurtowego oraz detalicznego.

Ich zadania w tym procesie są różne – operator hurtowy odpowiada za budowę dostępowej sieci światłowodowej. W Polsce jednym z takich podmiotów jest NEXERA. Firma rozwija projekt sieci w czterech regionach – warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i świętokrzyskim.  

Następnie operatorzy światłowodów oferują dostęp do sieci dostawcom detalicznym. Oni z kolei dostarczają internet światłowodowy bezpośrednio do odbiorców indywidualnych, firm, szkół itp.

Sprawdź zasięg sieci światłowodowej

Pierwszym krokiem do uzyskania dostępu do sieci światłowodowej będzie sprawdzenie jej dostępności w wybranej okolicy. Możesz to zrobić, korzystając z interaktywnej mapy dostępnej na stronie NEXERY.  Zawiera ona szczegółowe informacje na temat istniejących oraz planowanych przyłączeń.

Wpisz swój adres i odnajdź go na mapie. Każdy budynek został oznaczony odpowiednią ikonką określającą gotowość do dołączenia do sieci. W zależności od koloru będą oznaczać, że sieć światłowodowa jest:

  • gotowa,
  • prawie gotowa,
  • w budowie,
  • w projektowaniu.

Możliwości budowy sieci w Twojej okolicy

Jeśli operator światłowodu nie ukończył jeszcze budowy sieci w Twojej okolicy, przyłączenie do szybkiego internetu może potrwać do kilku miesięcy – w zależności od zaawansowania prac. Zanim przyłącze zostanie zaprojektowane, konieczne jest uzyskanie niezbędnych zgód i sprawdzenie lokalnej infrastruktury. Od momentu rozpoczęcia budowy usługa może być dostępna dla odbiorców indywidualnych w ciągu 9 miesięcy.    

Wybierz operatora detalicznego

Jeśli w Twojej okolicy funkcjonuje sieć światłowodowa, możesz skontaktować się z wybranym operatorem telekomunikacyjnym w celu określenia warunków oferty. Firmy działające w okolicy także znajdziesz dzięki mapie NEXERY. Znajdziesz tam dostawców oferujących dostęp do światłowodu w Twojej okolicy. Wśród nich są m.in. Orange, T-Mobile, Play, Vectra i wiele innych.

Po wyborze najatrakcyjniejszej oferty pozostaje już tylko umówić się na termin budowy przyłącza i uruchomienia usługi. Samą budową zajmie się specjalista wysłany do Ciebie przez dostawcę. Samo podłączenie światłowodu także jest nieodpłatne – w tym przypadku koszty ponosi operator detaliczny. 

__________________

PIT-11 - co trzeba wiedzieć?

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%