Zamknij

Jaką spawarkę wybrać?

22:51, 30.08.2022 . Aktualizacja: 22:53, 30.08.2022
Skomentuj

Na rynku spotkać się możemy z różnymi rodzajami spawarek, wybór odpowiedniej może być nie lada wyzwaniem. Nie zawsze wymaga to dużej inwestycji, lecz decyzja powinna być podjęta w oparciu o specyfikę pracy.

Wybór spawarki powinien być uzależniony od:

  1. Miejsca pracy

  2. Materiałów które chcemy łączyć

  3. Rodzaju prac

Oprócz rodzaju spawarki ważne są również możliwości, jakie niesie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zakres prądu spawania. Kolejnym aspektem jest zużycie energii. Nie bez znaczenia jest również cykl pracy spawarki.Jest to procentowy czas 10-minutowego cyklu, podzielony na czas pracy i przerwy przy zastosowaniu określonej mocy prądu. Za pomocą tych parametrów zrozumiemy jaką wydajność ma dane urządzenie.

Spawanie elektryczne - metoda a spawarki do metalu

Rozróżniamy cztery metody spawania

  • spawanie krytym łukiem

  • spawanie elektrodami otulonymi (MMA)

  • spawanie w osłonie gazowej (MIG/ MAG)

  • spawanie łukową nietopliwą elektrodą (TIG).

Spawarki transformatorowe w porównaniu do innych urządzeń są o wiele tańsze. Ich budowa jest prostsza, więc w przypadku awarii można dokonać samodzielnej naprawy. Minusem urządzeń transformatorowych są ich duże gabaryty oraz obciążenie sieci elektrycznej. Przy wyborze tego urządzenia musimy upewnić się iż nie będziemy musieli przemieszczać się z naszą spawarką.

Najbardziej polecaną spawarką dla początkujących jest spawarka inwerterowa, przy jej użyciu będziemy w stanie spawać metodami MIG/MAG i MMA/TIG. Przy wyborze taniej spawarki inwerterowej musimy zwrócić uwagę na zakres prądu spawania, musi on być odpowiedni do przeprowadzenia zaplanowanych przez nas prac. Spawarki inwerterowe w przeciwieństwie do transformatorowych mają mniejsza wagę oraz rozmiar, przy czym mniej obciążają sieć elektryczną.

spawarka inwerterowa

Następnym typem spawarki do metalu jest spawarka elektrodowa (MMA), jest to najstarsza z metod spawania łukowego, polega ona na łączeniu metalowych elementów za pomocą elektrody otulonej. Elektrody posiadają metalowy rdzeń oraz powłokę z różnych substancji. Pod wypływem spalania otuliny wydziela się gaz który wytwarza ochronę dla łuku. Urządzenie poradzi sobie ze stalą, niklem, miedzią czy żeliwem. Spawarki elektrodowe uważane są za najprostsze w obsłudze jednak przy procesie spawalniczym powstają duże ilości żużlu spawalniczego.

Spawanie osłonowe w gazie

Spawarki MIG MAG umożliwiają dwie metody spawania. Pierwsza, MIG, polega na spawaniu w osłonie wykonanej z chemicznie obojętnego gazu, takiego jak argon czy hel. Z kolei metoda MAG sprawdza się w osłonach gazów reaktywnych, które zwykle bazują na dwutlenku węgla. Wybór techniki powinien polegać w oparciu o spawany materiał. Z powyższego opisu wynika, że spawarki MIG MAG działają nieco inaczej niż sprzęt elektrodowy MMA. W tym przypadku nie mamy do czynienia z elektrodami otulonymi. Rolę tę przejmuje drut spawalniczy, który jest podawany do uchwytu spawalniczego przez specjalny podajnik. Jakość i szybkość spawania zależy również od rodzaju i średnicy drutu. Łuk spawalniczy musi być również zasilany gazem osłonowym ze specjalnych butli gazowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%