Zamknij

Światłowód: optyczna rewolucja w dostępie do mediów

15:36, 28.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:38, 28.09.2022
Skomentuj

Żyjemy w czasach, w których dostęp do Internetu, telewizji i telefonii jest uważany za coś powszechnego. Potrzeba pozostawania w ciągłym kontakcie, zarówno dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorstw, spowodowała wzrost zapotrzebowania na Internet charakteryzujący się nie tylko dużą prędkością, ale także wysoką jakością i stabilnością.

Aby sieć była wydajna, stabilna i szybka, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń sieciowych oraz nośników danych o wysokiej wydajności. I tu właśnie wkracza światłowód. Czym jest światłowód? Ogólnie rzecz biorąc, światłowód to kabel wyposażony w rdzeń wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego. Rdzeniem, którego średnica porównywalna jest do grubości ludzkiego włosa, przesyłane są dane jako impulsy świetlne.

Światłowód to kabel, którym możemy odbierać Internet, telewizję, telefonię i inne usługi multimedialne jakie trafią pod nasze dachy w przyszłości. Właśnie dlatego wykorzystanie światłowodu w domach i przedsiębiorstwach określane jest rewolucją na miarę elektryfikacji polskich wsi po II Wojnie Światowej.

Jaką prędkość Internetu można osiągnąć na światłowodzie?

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto postawić na światłowód zamiast na zwykły kabel jest to, że światłowód oferuje znacznie większe prędkości przesyłania danych. Już w 2011 roku udało się ustanowić rekord przesyły danych na pojedynczym rdzeniu światłowodu na poziomie 101 Tbit/s (370 kanałów po 273 Gbit/s każdy). Było to możliwe dzięki zastosowaniu technologii WDM (ang. Wavelength Division Multiplexing) rozbijających światło laserowe na fale o różnych długościach.

Oznacza to, że w każdej sekundzie bylibyśmy w stanie odebrać 252 filmy w rozdzielczości 4k zapisane na dwuwarstwowych płytach Blu-Ray. Natomiast jeżeli chodzi o telewizję 4k, mogłaby ona mieć nieco ponad 2 miliony kanałów telewizyjnych (licząc strumień audio/wideo na poziomie 50 Mbit/s).

Takie wyniki laboratoryjne bardzo mocno wyprzedzają dzisiejsze potrzeby komercyjne, jednak doskonale pokazują, że światłowód to inwestycja na całe pokolenia – przynajmniej dopóki nie wymyślimy innych metod komunikacji.

Obecnie prędkość światłowodu jest ograniczana głównie przez sprzęt – po stronie operatora i użytkownika końcowego. Spójrzmy tylko na nasze domowe komputery, które w większości przypadków, za sprawą karty sieciowej lub wolnego dysku twardego, nie radzą sobie z prędkością większą jak 1 Gbit/s.

Co jeszcze oferuje światłowód?

Jako, że rdzenie światłowodów wykonane są ze szkła lub tworzywa sztucznego, są one znacznie trwalsze od zwykłych przewodów. Uszkodzenia z powodu intensywnego ruchu drogowego, bądź w wyniku ciężkich warunków atmosferycznych, są tu rzadkością.

Ponadto kabel światłowodowy jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, które często powodują problemy ze zwykłymi przewodami. Sprawia to, że światłowód może być wykorzystywany w miejscach, gdzie jest dużo sprzętu elektronicznego. A jako, że światłowód nie przewodzi prądu, nie wpływa na bezpieczeństwo pożarowe budynku i eliminuje ryzyko porażenia.

Inną wielką zaletą kabli światłowodowych jest to, że są one znacznie łatwiejsze do zainstalowania i utrzymania niż zwykłe kable wykorzystujące miedź. Na terenie Grudziądza światłowód doprowadzany jest do domów zazwyczaj drogą ziemną - wykorzystującą istniejącą infrastrukturę teletechniczną, przepusty i przekopy - oraz napowietrznie. W przypadku instalacji napowietrznej, kabel światłowodowy doprowadzany jest do domu lub mieszkania bezpośrednio ze słupa wyposażonego w mufę światłowodową.

Do kogo zgłosić się w sprawie przyłącza światłowodowego?

W Grudziądzu przyłącza światłowodowe realizowane są przez firmę Geckonet, która swoją sieć światłowodową rozwija między innymi na terenie Owczarek, Tarpna, Karabinierów, Tuszewa, jak również w centrum miasta i na obrzeżach. Informację dotyczącą przyłącza światłowodowego można uzyskać dzwoniąc na infolinię operatora, pod numer 525 777 777, bądź na stronie Internetowej https://geckonet.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%