Zamknij

Inwestowanie w akcje. Łatwo dostępna inwestycja, ale należy pamiętać o ryzyku

11:59, 29.09.2022 . Aktualizacja: 10:46, 06.10.2022
Skomentuj

Akcje to jeden z popularniejszych sposobów inwestowania. Handel akcjami jest dostępny zarówno dla wyspecjalizowanych funduszy inwestycyjnych, jak i inwestorów indywidualnych. Dlaczego warto inwestować w akcje? O czym należy wówczas pamiętać? Jeśli chcesz poznać wskazówki, zapoznaj się z naszym tekstem. Powodzenia!

Dlaczego łatwo inwestuje się w akcje?

Inwestowanie w akcje jest tak proste, jak nie miało to miejsca jeszcze nigdy dotąd. Obecnie, aby zrealizować to zadanie, wystarczy otworzyć konto online i móc w dowolnym momencie oraz miejscu zlecać wykonanie transakcji kupna lub sprzedaży. Aplikacje dostępne na urządzeniach mobilnych (jedną z nich jest apka inwestycyjna Saxo Bank) pozwalają na handel akcjami, a także śledzenie kursów czy nawet podstawy analizy technicznej. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu z osobistymi wizytami w biurach maklerskich, co praktykowano jeszcze przed kilkunastu laty.

Inwestowanie w akcje to ryzyko!

Jak widzisz, inwestycje w akcje dają wysokie potencjalne stopy zwroty. Kiedy oglądamy imponujące wzrosty kursu takich spółek jak na przykład CD Projekt, Tesla czy Mercator, zaczynamy marzyć o olbrzymich zarobkach. Trzeba jednak pamiętać także o drugiej stronie medalu, tzn. o ryzyku. Ryzyko jest nieodłącznym elementem właściwie każdej inwestycji. Decydując się na zakup akcji, musimy liczyć się z ryzykiem utraty części, a czasem nawet całości zaangażowanego kapitału.

Co może mieć istotny wpływ na spadek kursu akcji? Potencjalnych przyczyn jest wiele. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre z nich:

pogarszająca się sytuacja makroekonomiczna. Jeśli ekonomiści zgodnie przewidują nadchodzącą recesję, wzrasta ryzyko, że kurs akcji będzie opadał,

restrykcyjna polityka pieniężna banku centralnego. Restrykcyjna polityka oznacza m.in. bardziej rentowne obligacje, co przekłada się na odpływ inwestorów z rynku akcji, a w efekcie niższy popyt i spadek kursu,

losy danej spółki. Jeśli firma, której akcje posiadasz, odnotowała stratę finansową na działalności, najprawdopodobniej przełoży się to na obniżenie kursu.

Poza tym musisz mieć na uwadze, że ważną rolę w inwestowaniu odgrywają również.... emocje. Wiele informacji na ten temat można znaleźć w tzw. ekonomii behawioralnej, czyli dziedzinie, która bada nieprzewidywalne zachowania uczestników rynku. Nawet jeśli spółka ma stabilne fundamenty, panika giełdowa może znacząco pogorszyć sytuację inwestorów.

_________________________

Jak podnieść komfort snu w prosty sposób?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%