Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać i przygotować kamienie do akwarium?

09.19, 10.11.2022 . Aktualizacja: 09.48, 10.11.2022
Skomentuj

Jedną z czynności podczas kompletowania wyposażenia akwarium jest wybór podłoża, czyli tego, co będzie znajdowało się na dnie Twojego zbiornika. Zazwyczaj będzie to drobny żwirek, który jednak warto uzupełnić o kamienie. Podpowiadamy, co dają kamienie w zbiorniku, skąd je wziąć oraz jak je przygotować, zanim umieścisz je w akwarium.

Rola kamieni w akwarium

Oczywiście kwestie wizualne i możliwość urozmaicenia wyglądu akwarium to główne powody, dla których akwaryści tak pieczołowicie wyszukują kamieni o unikalnych barwach, kształtach czy strukturze. Akwarium, w którym znajdują się kamienie, o wiele rzetelniej oddaje to, jak wygląda dno morza czy jeziora w naturze. Jednak kwestie wizualne to nie jedyne zalety, które zyskasz, umieszczając kamienie na dnie zbiornika. Większe kamienie będą świetnym miejscem do schowania się dla mniejszych rybek, a także dodatkowym elementem urozmaicającym podwodne życie, np. służąc jako groty czy jaskinie w czasie zabawy. Co więcej, kamienie (te przeznaczone do akwariów) będą miejscem do osiedlania się pożytecznych bakterii, pozytywnie wpływając na parametry wody.

Jakie kamienie do akwarium? Poznaj najpopularniejsze rodzaje

Unikalne kamienie naturalne nie tylko znajdą zastosowanie w akwariach, ale również w terrariach i lasach w słoiku.

Najpopularniejsze z nich to:

  • Dragon Stone - kamień o unikalnej strukturze, który najczęściej zdobi akwaria w stylu nature i hardscape. Skała ta posiada liczne pory, które nie tylko efektownie wyglądają, ale również dają możliwość obsadzenia ich roślinami. Kamień ten jest całkowicie bezpieczny dla ryb, nie zmienia parametrów wody.
  • Grey Mountain Stone - szara skała, która pozwala stworzyć w akwarium naturalny klimat górski, charakteryzuje się neutralną kolorystyką. Większe pory sprawiają, że można je obsadzić roślinnością.

Oprócz tych rodzajów kamieni w akwarium możesz stosować mniej spektakularne okazy, które posłużą jako element podłoża, uzupełniając piasek lub żwirek.

Skąd kamienie do akwarium?

Jeśli posiadasz już doświadczenie w akwarystyce, możesz pokusić się o samodzielny wybór kamieni, które znajdziesz w naturze. Jednak osobom początkującym zalecamy sięgać po polecane przez sklepy akwarystyczne dedykowane kamienie. Dlaczego? Masz pewność, że nie zmienią one parametrów wody, a także będą bezpieczne dla ryb, które zamieszkują akwarium. Zbyt ostre krawędzie mogą uszkodzić delikatne płetwy mniejszych rybek, które pomiędzy kamieniami często szukają schronienia. W sklepie internetowym dla akwarystów - Aquario - znajdziesz najpopularniejsze rodzaje kamieni: https://www.aquario.pl/3116-kamienie-do-akwarium. Możesz ustalić ich wagę i kształt, tak aby idealnie komponowały się z Twoim akwarium.

Jak przygotować kamienie do akwarium?

Czy kamienie do akwarium trzeba wygotować? To pytanie często nurtuje osoby, którą chcą udekorować zbiornik efektownymi naturalnymi skałami. Podstawową zasadą każdego akwarysty jest to, aby nie umieszczać w wodzie dekoracji bez ich uprzedniego wyczyszczenia, a nawet wyparzenia. Brak tej czynności może skutkować przeniesieniem zanieczyszczeń do wody, a stąd łatwo już do zaburzeń cyklu azotowego i fosforowego, które szkodzą rybom. Zanim umieścisz kamienie w akwarium, szczególnie te pochodzące prosto z natury, musisz je wygotować lub zalać wrzątkiem.

Kamienie to naturalne, efektowne dodatki do akwarium, które tworzą unikalny klimat zbiornika, tak zbliżony do tego, co oferuje naturalne dno morza czy jeziora.

_______________________

Czy warto inwestować w mieszkania w małych miejscowościach? Solec Kujawski

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%