Zamknij

Zamek otwierany smartfonem. Jak działa to urządzenie?

15:21, 29.11.2022 . Aktualizacja: 15:22, 29.11.2022
Skomentuj Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Wychodzenie z domu bez konieczności zabierania z sobą klucza i brak gorączkowych poszukiwać w momencie, gdy trzeba otworzyć zamek, brzmi niczym spełnienie marzeń. Jednaki inteligentny zamek nie jest opowieścią rodem z przyszłości. Jest możliwość, aby bez problemu zamontować go w swoim domu. Rozwiązanie pozwalające otworzyć drzwi bez klucza stosowane do tej pory w hotelach i firmach może być wykorzystywane też w budynkach prywatnych. Co jest zatem potrzebne, aby otwieranie drzwi bez klucza stało się możliwe? 

Jak działa inteligentny zamek? 

Nowoczesne zamki znane są też pod nazwą smart locks. Działają one dosyć podobnie jak stosowane w bankach, urzędach, czy firmach systemy dostępu. Pozwalają one nie tylko na otwieranie zamka bez konieczności użycia klucza, ale też podnoszą bezpieczeństwo. Dostanie się do wnętrza przez osoby niepowołane jest bowiem dużo trudniejsze. 

Wirtualne klucze mogą być sterowane za pomocą smartfona. Wystarczy wtedy wgrać na telefon odpowiednią aplikację, aby móc dostać się do domu lub mieszkania. Idealnie wpasowuje się to w koncepcję smart home, czyli domów, w których zamontowane w nim rozwiązania sterowane są zdalnie. Zamki otwierane telefonem sprawiają, że wystarczy mieć przy sobie smartfon, aby sterować większością domowych urządzeń.

Otwieranie drzwi bez klucza? To możliwe! 

Montaż zamka sterowanego za pomocą aplikacji wiąże się zawsze z większymi kosztami niż wtedy, gdy stosuje się klasyczne rozwiązania do drzwi. Jednak rekompensuje to wiele zalet tego rozwiązania. Jakie są najważniejsze z nich? 

  • Drzwi wejściowe można otworzyć nawet, wtedy gdy nie ma nas w pobliżu mieszkania. To ułatwienie przydatne w przypadku konieczności wpuszczenia do środka sąsiadów lub kogoś z rodziny pod naszą nieobecność. 
  • System elektroniczny daje pełną kontrolę nad wejściami i wyjściami z budynku. Inteligentne zamki poprawią zatem bezpieczeństwo. 
  • Do domu będą miały dostęp tylko wskazane przez nas osoby, którym nadamy kod.
  • Otrzymywanie powiadomień w sytuacjach, gdy drzwi są uchylone bądź inny użytkownik je otworzył (np. dziecko).
  • Wirtualny zamek do drzwi może współpracować z innymi systemami inteligentnego domu. 

Czy drzwi wejściowe z inteligentnym zamkiem są bezpieczne? 

Smart zamek wykorzystywany jest w domach, mieszkaniach, hotelach, pensjonatach i apartamentach na wynajem, zastępując tradycyjne otwieranie kluczem lub kartą magnetyczną. Jednak, czy sprawdza się też w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają domownicy? 

Poza wspomnianymi wyżej zaletami przekonać do decyzji może prostota montażu takiego rozwiązania. To, w jaki sposób zostanie on skonfigurowany zależy też od użytkownika. Polegając na ręcznym ustawieniu zamka można wybrać długość kodu oraz ograniczyć to, kto będzie miał w danym momencie możliwość dostępu do naszej posesji. Jest to dużo łatwiejsze niż przy przekazywaniu tradycyjnego klucza. 

Drzwi z inteligentnym zamkiem są pewną nowością na rynku usług i urządzeń smart, ale zyskują coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, bo zwiększają poczucie bezpieczeństwa we własnym domu. Dodatkowo można zdecydować się na zamontowanie czujników, które będą informowały nas o tym, że nie zostały one prawidłowo zamknięte. Nie trzeba będzie zatem głowić się nad tym, czy mieszkanie lub dom zostało zabezpieczone, gdy udawaliśmy się w daleką podróż. 

Zamki mogą być otwierane na kilka sposobów: za pomocą kodu, aplikacji lub nawet poprzez zeskanowanie odcisku palca. Można zatem zadecydować, który z nich będzie najlepszy. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%