Zamknij

Uprawa irysów

13:33, 11.09.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Irysy, czyli kosaćce, to jedne z popularniejszych kwiatów ogrodowych. Często goszczą na naszych rabatach ze względu na swoje niezwykłe, kolorowe kwiaty o intensywnym zapachu.

Wybór odpowiedniego miejsca

Irysy najlepiej czują się na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Z tym że w miejscach bardzo słonecznych ich kwiaty są lepiej wybarwione a kłącza zdrowsze, w półcienistych natomiast kwitną nieco dużej, ale słabiej przyrastają. Gleba pod uprawę irysów powinna być dobrze przepuszczalna o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Dobrze jest zadbać także o właściwy drenaż podłoża lub posadzić irysy na lekkich wzniesieniach, ponieważ od zalegającej w podłożu wody kłącza zaczynają gnić.

Sadzenie irysów

Irysy wysadzamy do gruntu w okresie od sierpnia do września, aby zdążyły się ukorzenić przed zimą, i wiosną mogły wypuścić liście i pędy kwiatowe. Kłącza umieszczamy dosyć płytko, kierując wierzchołki wzrostu ku górze.

Pielęgnacja

Irysy nie wymagają podlewania, choć w trakcie suszy i w upalne dni, warto dodatkowo je nawadniać, uważając przy tym jednak, aby woda nie zalegała w podłożu. O odpowiednią wilgotność gleby warto zadbać także zaraz po posadzeniu irysów, aby szybciej wytworzyły korzenie. Poza tym rośliny te nie wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba ich także nawozić. Nie można jednak zaniedbywać ich systematycznego, odchwaszczania, ponieważ przy zbyt silnej konkurencji ze strony innych roślin zaczynają marnieć. Po przekwitnięciu usuwamy puste pędy kwiatowe oraz zwiędłe liście. Jesienią dokładnie oczyszczamy roślinę ze wszystkich obumarłych liści, a te zdrowe przycinamy do 1/3 wysokości.

Przesadzanie

Cebulek irysów nie trzeba co roku wyjmować z gruntu na zimę. W tym samym miejscu mogą pozostawać nawet przez kilkadziesiąt lat. Co jakiś czas warto jednak przenieść je na nowe miejsce, szczególnie jeśli zbytnio się rozprzestrzenią. Po wykopaniu możemy oddzielić od cebul macierzystych cebulki przybyszowe i w ten sposób rozmnożyć rośliny. Na nowe miejsce możemy także przenieść stare cebule, są one bowiem długowieczne. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w sierpniu tak, jak sadzenie. Sadzonki i cebulki irysów dostępne są w sklepach internetowych.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone