Zamknij

Laserowe metody korekcji wzroku

14:44, 26.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:45, 26.02.2019
Skomentuj

Laserowa korekta wzroku to nowoczesna metoda, która pozwala nam trwale wyeliminować wszelkie wady wzroku. Jest ona bezpieczna, łatwa do zastosowania i powszechnie stosowana przez kliniki zajmujące się szeroko rozumianą okulistyką. Istnieje jednak kilka odmian tej metody.

Za najbardziej nowoczesną odmianę laserowej korekcji wzroku uważa się FemtoLasik. To najbardziej zaawansowana technologicznie metoda korekcji wzroku na świecie. Zaliczana jest do tak zwanych metod głębokich i jest szczególnie polecana dla tych pacjentów, którzy potrzebują błyskawicznie odzyskać widzenie. W odróżnieniu od innych metod opartych na laserze daję też poczucie mniejszego dyskomfortu oraz pozwala nam szybciej dochodzić do pełnej sprawności po samym zabiegu. Jej zaletą jest też niezwykła skuteczność, nawet duże wady wzroku można tutaj odpowiednio skorygować, co nie jest tak oczywiste w przypadku innych metod. W sensie technicznym jest to procedura tworzenia łagodnego, linijnego oddzielania warstw rogówki w tzw. technologii szybkich skanów. Laserowo utworzony płatek jest bardzo cienki, gładki, równomiernie uwodniony, a odpowiednia geometria jego brzegów zapobiega wrastaniu komórek nabłonka. Dla pacjenta w praktyce oznacza to znaczną redukcję stresu podczas zabiegu, zmniejszenie ilości powikłań związanych z cięciem tkanek i preparowaniem płatka, szybsze niż dotychczas gojenie rogówki i powrót widzenia po operacji, a także większe bezpieczeństwo zabiegu oraz przewidywalność wyniku leczenia wady wzroku.

Bardzo często stosowana jest też fotokeratektomia refrakcyjna. Tą metodą możemy korygować wady do siedmiu dioptrii, jeśli chodzi o nadwzroczność i krótkowzroczność oraz astygmatyzm w zakresie +/-2 dioptrie. Zabieg przebiega podobnie do wszystkich tych z wykorzystaniem lasera. Na początku lekarz podaje nam środki uspokajające i przeciwbólowe. Następnie aplikuje specjalnie krople do oczu. Następnie laserem ekscimerowym modeluje jej zewnętrzne warstwy z dokładnością do 1 mikrona. Całość trwa około dziesięciu minut. Wadą tego zabiegu jest konieczność operowania obu gałek ocznych w odstępach dwóch tygodni. Wynika to z faktu, że po zabiegu pacjent może odczuwać silny ból, a także cierpieć na światłowstręt.

Takich obostrzeń nie ma w przypadku zastosowania metody LASIK. Tutaj nie tylko możemy obie gałki operować jednocześnie, ale też jesteśmy w stanie korygować dużo poważniejsze wady wzroku. Metoda ta pozwala bowiem usunąć wady nawet do -15 dioptrii w przypadku krótkowzroczności oraz + 6 dioptrii, jeśli chodzi o nadwzroczność. Sam przebieg zabiegu jest już jednak podobny. Wykorzystywany jest tu pierścień, po którym porusza się przyrząd zwany mikrokeratomem. Nadcina on zewnętrzny płatek rogówki tak, by powstała cieniutka klapka. Całość trwać może nawet do trzydziestu minut, ale dolegliwości po zabiegu są tu o wiele mniej dokuczliwe. Mijają nawet w ciągu jednej doby, a przez ten czas możemy jedynie odczuwać pewien dyskomfort w oczach. Dodatkowo mamy tu do czynienia z dużo mniejszym ryzykiem infekcji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%