Zamknij

Po co stosuje się iniekcję krystaliczną

14:41, 02.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:42, 02.04.2019

Jedną z podstawowych metod stosowanych do obsuszania murów jest iniekcja krystaliczna. Jest to jedyna, trwała metoda na usunięcie problemu z zawilgoceniem ścian, a przez to również całych budynków. Stosuje się ją z powodzeniem zarówno w nowo powstałych domach, jak i tych sprzed kilkudziesięciu lat. W przypadku starszych budynków, trzeba być jednak ostrożnym i należy zdać się na pomoc wyspecjalizowanych firm.

Skąd bierze się zawilgocenie

W większości wypadków zawilgocenie murów spowodowane jest błędami, popełnionymi na etapie budowy. Aktualnie większość budynków powstaje w zgodzie z wyśrubowanymi normami więc problem ten występuje zdecydowanie rzadziej, co nie oznacza, że nie ma go nigdy. Iniekcję poziomą przeprowadza się na ogół w starszych budynkach, które były budowane kilkadziesiąt lat temu, wedle niegdysiejszych standardów. Nie dbano wówczas aż tak bardzo o ekologię, a najważniejszym kryterium podczas procesu budowy były koszty. Niestety ze zbyt małym ocieplaniem ścian, brakiem izolowania fundamentów lub oszczędzaniu na innych materiałach, na których tylko dało się zaoszczędzić.

W praktyce oznacza to, że większość starszych budynków nie posiada odpowiedniej izolacji fundamentów, lub izolacje są kiepskiej jakości. Aktualnie izolacjami w Warszawie zajmuje się wiele, specjalistycznych firm, które wyspecjalizowały się przeprowadzaniu iniekcji krystalicznej. Pozwala ona skutecznie pozbyć się problemu zawilgoconych murów.

Wskazaniem do przeprowadzenia iniekcji murów jest występowanie jakiejkolwiek wilgoci. Trzeba jednak najpierw wykluczyć możliwość tego, że wilgoć osadzająca się na ścianach jest związana z wilgotnym powietrzem lub brakiem odpowiednie cyrkulacji powietrza w budynku. W takich przypadkach, iniekcja pozioma oczywiście będzie zbędna.

Wilgoć w ścianie

Wilgoć w ścianie, która jest wskazaniem do iniekcji krystalicznej, bierze się nie z powietrza, a z gruntu. Fundament budynku zawsze jest osadzony głęboko pod ziemią. Sama głębokość zależna jest od jakości podłoża oraz wysokości budynku, lecz przeważnie jest to głębokość, na której grunt jest już nasiąknięty wodami gruntowymi. Jeśli ławy fundamentowe oraz całe fundamenty nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, wody gruntowe mogą swobodnie wnikać do murów. W takich przypadkach pozostaje tylko przeprowadzenie iniekcji krystalicznej.

W normalnych warunkach, już na etapie budowy należy myśleć o izolacji fundamentów. Stosuje się do tego specjalne zaprawy, kleje oraz folie zabezpieczające, które nie przepuszczają wody. Jeśli ich zabraknie, woda zawsze dostanie się do murów, w mniejszej lub większej ilości.

Na czym polega osuszanie murów

Izolacje w Warszawie i osuszanie murów za pomocą iniekcji krystalicznej polega na poprzecznym zablokowaniu kapilar znajdujących się w murach. Brzmi enigmatycznie, ale zaraz zostanie to wyjaśnione tak, aby każdy mógł zrozumieć.

Kapilary, są to bardzo małe kanaliki, które przebiegają we wszystkich, stosowanych w budownictwie materiałach. W murach przebiegają one pionowo do ściany, co sprawia, że wody gruntowe są w stanie nasiąkać w niezabezpieczoną ścianę budynku. Zabieg iniekcji poziomej polega na wywierceniu w murze odpowiedniej ilości otworów oraz zablokowanie sączącej się wody. Do wywierconych wcześniej dziur wprowadza się specjalne substancje. Są to nierozpuszczalne w wodzie żywice, które skutecznie blokuję przedostawanie się wilgoci do wyższych warstw budynku.

Sam proces nie jest bardzo skomplikowany, ale wymaga dużego doświadczenia, gdyż podczas przeprowadzania iniekcji można popełnić kilka błędów. Konsekwencją jednego z nich, może być na przykład wypłynięcie na zewnątrz substancji wprowadzanej do murów. Będzie to spowodowane nieumiejętnym nawierceniem dziur.

Dlatego warto skorzystać z usług doświadczonej ekipy. Izolacje w Warszawie oferuje sporo firm, które zajmują się remontami zarówno domów jednorodzinnych, jak i większych budynków.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%