Zamknij

Kiedy zmienić opony samochodowe na nowy komplet?

12:17, 10.04.2019 | artykuł sponsorowany

Opony samochodowe także podlegają procesowi starzenia się. Gdy będziemy korzystali z samochodu z oponami, które nadają się do wyrzucenia, narażamy się na duże niebezpieczeństwo!

Właściwy stan ogumienia samochodowego ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa podróży. Gdy opony są już podniszczone, przestarzałe, wtedy wzrasta ryzyko poślizgów, pęknięć ogumienia, a także innych usterek, które mogą być katastrofalne w skutkach.

Aby korzystać ze swojego samochodu bez ryzyka, warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu ogumienia. Kiedy koniecznie trzeba wymienić je na nowe? Zapraszamy do sprawdzenia poradnika przygotowanego przez serwis http://renaultklub.pl/!

Jak rozpoznać, że opony trzeba wymienić na nowe?

O tym, kiedy opony w samochodzie będą niezdatne do użycia, decyduje ich wiek, a także stan techniczny.

W związku z tym każdy odpowiedzialny właściciel samochodu powinien pamiętać o tym, aby sprawdzać systematycznie stan opon – w przeciwnym przypadku może okazać się, że podróżujemy na ogumieniu, które stwarza duże niebezpieczeństwo.

Musimy zatem zdawać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli opony nie mają żadnych uszkodzeń mechanicznych, ale za to są już starsze, wówczas także powinniśmy wymienić je na nowe.

Na jakie informacje powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Zobacz już teraz!

Sprawdź znacznik zużycia bieżnika na oponie

Każda opona posiada obecnie specjalny znacznik, do którego można z niej korzystać. Określany jest on jako wskaźnik TWI (Tread Wear Indicator – Wskaźnik Zużycia Bieżnika).

Wskaźnik ten ma postać gumowego mostka, który umieszczony jest poprzecznie między klockami bieżnika.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju, opona musi mieć co najmniej 1,6 milimetra głębokości bieżnika. Gdy bieżnik zetrze się poniżej tej wartości, wtedy opony należy bezwzględnie wymienić.

Od fachowców możemy jednak otrzymać wiadomości, że nawet minimalna głębokość bieżnika określona przepisami prawa nie jest bezpieczna. W przypadku opon letnich bieżnik powinien mieć co najmniej 2 milimetry głębokości, natomiast dla zimowych bieżnik powinien mieć minimum 4 milimetry głębokości.

Groźne uszkodzenia mechaniczne

Oczywiście, ogumienie w samochodzie powinniśmy wymienić także wtedy, gdy ma usterki mechaniczne – wybrzuszenia, zniekształcenia, pęknięcia.

Zbyt stara opona – jaka jest żywotność opon samochodowych?

Mieszanka gumowa, która stosowana jest do produkcji opon samochodowych, także ma swoją datę ważności. Gdy będzie starsza, opona jest bardziej narażona na pękanie, łuszczenie się oraz na inne usterki, które mogą spowodować ryzyko wypadków.

Datę produkcji opony można rozszyfrować na podstawie umieszczonego na niej kody. Na ścianie bocznej szukajmy wtedy informacji o oznaczeniu DOT – ostatnie cztery cyfry to data produkcji opony. Pierwsze dwie odnoszą się do tygodnia, w którym opona została wyprodukowana, natomiast kolejne dwie do roku.

Nie powinniśmy korzystać z opon, które zostały wyprodukowane ponad 10 lat temu. Gdy ich wiek wynosi 10 lat lub zbliża się do tego okresu, wtedy warto wymienić je na nowe. Powinniśmy zrobić to nawet wtedy, gdy opona ma jeszcze odpowiednią głębokość bieżnika.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone