Zamknij

Kiełbasa polska wieprzowa. Jak zrobić ją samemu?

15:29, 13.07.2019 J.R Aktualizacja: 15:32, 13.07.2019
Skomentuj

Nie ma to jak polska, swojska kiełbasa, a szczególnie taka, która pozbawiona jest konserwantów i wszelkiego rodzaju innych sztucznych dodatków. Jej smak oraz konsystencja powodują, że wręcz rozpływa się w ustach. To dobre rozwiązanie dla każdego, kto sam robi wędliny, jej zapach i aromat skuszą również niejednego grillomaniaka. 

Zanim jednak przystąpimy do wędzenia polskiej kiełbasy wieprzowej – najpierw powinniśmy rozejrzeć się za grill center z prawdziwego zdarzenia. Może to być dobry internetowy sklep z wędzarniami, w którym dokonamy zakupy wędzarni do ogrodu, brykietu drzewnego, zrębków wędzarniczych, a nawet grilla ogrodowego. 
Do przyrządzenia polskiej domowej kiełbasy będziemy potrzebować: łopatkę bez kości 3 kg., karczek 3 kg., 1 kg. Surowego podgardla, 1 kg. surowego boczku, 24 g majeranku, 60 g soli peklowej, 60 g soli kuchennej, 24 g mielonego kminku, 12 g mielonego kolorowego pieprzu, 12 g pieprzu mielonego czarnego, 16 g cukru, woda 1 i ½ litra, 10 ząbków czosnku. 

Karczek i łopatkę mielimy na grubych oczkach 7 mm, a boczek i podgardle na oczkach 5 mm. Wszystko razem mieszamy i dodajemy przyprawy oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Mięso wyrabiamy ponownie przez 30 minut – aż będzie odchodziło od ręki. 
Następnie jelita, które można kupić w większości sklepów spożywczych namaczamy w zimnej wodzie, a następnie elektryczną maszynką nabijamy mięso do jelit, w ten sposób, aby nie było pustych miejsc. Wcześniej możemy maszynkę elektryczną do nabijania, a dokładnie jej końcówkę natrzeć smalcem bądź olejem.
Gotową surową kiełbasę nabijamy na drążki – tak aby pęta nie dotykały się ze sobą i w tej formie zostawiamy je na jedną godzinę. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie kiełbasy w wędzarni, którą opalimy na przykład drewnem owocowym lub zrębkami wędzarniczymi. Pętka wędzimy przez 3,4 godziny w temperaturze od około 60 stopni przez jedną godzinę - osuszanie, a następnie wędzimy dymem w podobnej temperaturze. Gdy nasza kiełbasa będzie już gotowa zostawiamy ją w chłodnym miejscu w celu całkowitego wystygnięcia, aż do momentu aż skórka zacznie się marszczyć, a soki pozostaną w środku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

OloOlo

0 0

Bardzo fajne wędzarnie, szczególnie grillpal robi wizualnie ładne te drewniane ? 19:04, 15.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%