Zamknij
REKLAMA

Jak ostrzyć tarcze diamentowe – kilka wskazówek

13:15, 30.06.2021 | J.R
Skomentuj

Tarcze diamentowe to nieodłączny element narzędzi przeznaczonych do precyzyjnego cięcia rozmaitych materiałów. Ze względu na swoją wysoką jakość są jednymi z częściej wybieranych rodzajów tarcz. Mimo tego nawet one po pewnym czasie zużywają się i tępią. Jest jednak na to skuteczne metoda – ich ostrzenie. Jak wykonać je samemu?

Dlaczego tarcze diamentowe się tępią? 

Charakterystyczną cechą nawet najwyższej jakości tarcz diamentowych jest ich zużywanie i stępianie. To naturalny proces, który wynika z intensywnego kontaktu z ciętym przez tarczę materiałem. Aby zapobiec zbyt wczesnemu stępieniu ostrza, warto stosować się do zasady mówiącej, że materiał twardy tnie się tarczami z miękkim lepiszczem, zaś materiał miękki tymi z lepiszczem twardszym. Jednak nawet takie postępowanie może nie uchronić przed tym, że po pewnym czasie ostrze tarczy stanie się tępe. Jak zatem temu zaradzić? 

Ostrzenie tarczy diamentowych 

Tarcze diamentowe nie są narzędziami jednorazowymi, co oznacza że można wydłużyć ich żywotność poprzez ostrzenie. Czynność ta jest stosunkowo łatwa i nie powinna sprawić problemów osobom korzystającym z tych narzędzi. Aby ją wykonać, należy podłożyć pod tarczę kawałek materiału o dużej ścieralności. Można w tym celu użyć elementu:

  • korundu – minerału stosowanego na przykład w wytwórstwie tarcz do szlifierek czy ostrzałek do noży
  • betonu komórkowego (gazobetonu) – to rodzaj lekkiego betonu otrzymywanego poprzez wprowadzenie do mieszanki cementowej powietrza
  • silikatu – materiału powstałego na skutek połączenia piasku kwarcowego, wapna palonego i wody
  • piaskowca – występującej naturalnie drobnoziarnistej skały osadowej.

Aby naostrzyć tarczę, należy kilkakrotnie naciąć blok wybranego materiału – wystarczy zrobić to około pięciu razy. Tarcza jest dobrze naostrzona wówczas, kiedy po delikatnym przeciągnięciu palcem po jej krawędzi wyczuje się chropowate cząstki diamentów. 

Naostrzona w ten sposób tarcza jest w pełni gotowa do dalszej pracy, sprawdź na https://www.husqvarnacp.com/pl/narzedzia-diamentowe/tarcze-diamentowe/!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%