Zamknij
REKLAMA

Czym jest Stablecoin?

12:50, 15.09.2021 | J.R
Skomentuj

Stablecoins starają się zapewnić to, co najlepsze: stabilność tradycyjnej waluty wspieranej przez rząd, jak również prywatność i wygodę oferowaną przez transakcje kryptowalutowe. Czym są Stablecoins?

Istniejący rynek stablecoinów jest wart około 113 miliardów dolarów. W eksplodującym królestwie kryptowalut pojawiła się nowa linia produktów finansowych, która przyciągnęła uwagę zarówno inwestorów, jak i regulatorów - tak zwane "stablecoins", które są wspierane przez gotówkę lub inne aktywa rezerwowe.

Stablecoins starają się zapewnić to, co najlepsze z obu światów: stabilność tradycyjnej waluty wspieranej przez rząd, jak również prywatność i wygodę oferowaną przez transakcje kryptowalutowe. Są one często skierowane do inwestorów, którzy mogą nie być w stanie znieść zmienności związanej z bitcoinem, ethereum i innymi popularnymi kryptowalutami, których wartość zmienia się z dnia na dzień.

Istniejący rynek stablecoins jest wart około 113 miliardów dolarów, powiedział przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler. Dodał, że w lipcu prawie trzy czwarte transakcji na wszystkich platformach kryptowalutowych odbywało się pomiędzy stablecoinami, a innymi tokenami.

Wraz ze wzrostem popularności stablecoinów, zostały one poddane nowej analizie przez władze i regulatorów. Urzędnicy Rezerwy Federalnej zastanawiali się nad zagrożeniami stworzonymi przez "nowe porozumienia finansowe, takie jak stablecoiny" podczas ostatniego spotkania, zgodnie z odczytem opublikowanym na początku tego tygodnia, podnosząc obawy dotyczące braku przejrzystości i regulacji.

Sekretarz Skarbu Janet Yellen w zeszłym miesiącu również wezwała regulatorów do "szybkiego działania" w tworzeniu nowych ram regulacyjnych dla stablecoinów, podnosząc alarm o ich "potencjalnym ryzyku dla użytkowników końcowych, systemu finansowego i bezpieczeństwa narodowego".

Ryzyko związane ze stablecoins

Stablecoins to kryptowaluty, które są wspierane przez aktywa rezerwowe - zazwyczaj tradycyjną walutę, taką jak dolar amerykański. Wyceny stablecoinów mają być zatem mniej zmienne niż innych walut cyfrowych, ponieważ są one powiązane bezpośrednio ze stałą, niewirtualną walutą. Jeśli wolisz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w akcje lub kryptowaluty, sprawdź stronę https://monitorfx.pl/

"Pomyśl o stablecoin jako o kryptowalucie bez, lub z ograniczoną, zmiennością.", powiedział Haran Segram, profesor finansów na New York University's Stern School of Business. Dodał, że są one czasami postrzegane jako "most pomiędzy walutami fiat i kryptowalutami". Waluty fiat to tradycyjne waluty, takie jak dolar, wspierane przez rząd. "Stablecoiny są wspierane przez inne waluty banku centralnego" - wyjaśnił Segram.

Bryan Routledge, profesor nadzwyczajny finansów w Carnegie Mellon University's Tepper School of Business, dodał, że dzięki temu stablecoiny są bardziej użyteczne jako codzienna waluta.

"Przykładem jest oszałamiająco zmienna kryptowaluta bitcoin" - powiedział ABC News. "To czyni go trudniejszym do wykorzystania jako waluta". W samym 2021 roku, wartość bitcoina widziała wahania o 100% - zaczynając rok od ceny poniżej 30 000 dolarów, osiągając szczyt ponad 63 000 dolarów w kwietniu, przed spadkiem z powrotem do znaku 30 000 dolarów w lipcu. W piątek bitcoin był notowany na poziomie nieco ponad 46 000 dolarów.

Powiązanie kryptowalut ze stałym kursem wymiany w stosunku do dolara amerykańskiego, jak to próbują robić stablecoiny, czyni je "bardziej użytecznymi jako waluta".

Chociaż może to brzmieć jak ogólnie pozytywny rozwój dla codziennych inwestorów zainteresowanych kryptowalutami, eksperci i władze ostrzegły o czającym się ryzyku związanym z w dużej mierze niekontrolowanym rynkiem stablecoinów.

Pomimo zapewnień o rezerwach gotówkowych, istnieje ryzyko, że niektóre stablecoiny mogą działać w oparciu o założenie, że prawdopodobieństwo konieczności likwidacji wszystkich naraz jest niewielkie, jeśli zaufanie pozostaje wysokie.

Stablecoiny były również niedawno dyskutowane przez urzędników Fed, którzy "podkreślili kruchość i ogólny brak przejrzystości związany ze stablecoinami" na ostatnim posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. "Znaczenie ścisłego ich monitorowania, a także potrzebę opracowania odpowiednich ram regulacyjnych, aby zająć się wszelkimi ryzykami dla stabilności finansowej związanymi z takimi produktami".

Może to oznaczać, że waluta rezerwowa będzie przechowywana w jakimś niezależnym miejscu, lub że roszczenia będą regularnie kontrolowane, dodał.

Gensler powiedział, że korzystanie ze stablecoinów na platformach handlu kryptowalutami "może ułatwić tym, którzy chcą ominąć wiele celów polityki publicznej związanych z naszym tradycyjnym systemem bankowym i finansowym: przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, zgodność z przepisami podatkowymi, sankcje i tym podobne".

"To wpływa również na nasze bezpieczeństwo narodowe" - dodał. Gensler powiedział, że cieszy się na współpracę z regulatorami i ustawodawcami w tych sprawach.

"Jeśli stablecoin jest emitowany przez prywatny organ, nie jest w 100% odporny na awarie" - powiedział. "Myślę, że stablecoin to coś w rodzaju łącznika między walutami fiat i kryptowalutam", powiedział.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%